reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon qualcomm

Adeta megapiksel patlaması yaşanacak; işte gelecek akıllı telefonlar için heyecanlandıran kamera açıklaması

Akıllı telefon modellerinin kameraları sürekli olarak gelişiyor. Peki bizi gelecekte ne bekliyor? Qualcomm’a göre bir megapiksel patlaması yaşanacak.

Günümüzde artık 48 megapiksel çözünürlük akıllı telefon kameralarında standart olmaya başladı. Ancak gelecekte bu rakam çok ufak kalacak gibi görünüyor. Bu konuda bir açıklama yapan Qualcomm yöneticisi, yıl sonunda 64 megapiksel hatta 100 megapiksel çözünürlükte kameraya sahip akıllı telefon modellerinin geleceğini belirtiyor. Telefon üreticilerinin sensör üreticileri ile bu çözünürlükteki kameralar için çalıştığını belirten Judd Heape, başlıkta da belirttiğimiz üzere bir megapiksel patlamasının yaşanacağını gözler önüne seriyor. Bu yeni sensörlerin genelde piksel çoğaltma teknoloji ile bu yüksek çözünürlüklere çıkacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Örneğin 64 megapiksel çözünürlüğe gerçek 16 megapiksel sensörler ile çıkılacağı tahmin ediliyor. Bu çözünürlükte kameralara sahip modellerin gücünü 7 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 855 işlemciden gücünü alacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon kameralarında yüksek çözünürlük yüksek kalite anlamına mı geliyor?

Bunun yanıtı temel olarak hayır. Ancak yüksek çözünürlüğün ciddi faydaları olabiliyor. Örneğin firmalar yüksek çözünürlüğü düşürerek çok daha temiz gece fotoğrafları sunabiliyor. Aynı zamanda yüksek çözünürlükte çekilen fotoğraflar ufak telefonlar ekranlarında daha güzel / keskin görüntüler getiriyor. Ancak yüksek çözünürlükte gerçekten yüksek görüntü kalitesi için büyük kamera sensörleri gerekiyor. Bu da telefonlar içerisinde yer almıyor.

İlginizi Çekebilir

48 megapiksel kameralı bütçe dostu model Redmi Note 7