reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Gelecek akıllı telefon modelleri için iddialı kamera açıklaması

Akıllı telefon modellerinin kameraları günümüzde hiç olmadığı kadar gelişmiş hale geldi. Peki gelecekte neler geliyor? İşte heyecan veren ilk bilgiler;

Günümüzde kamera konusunda Türkiye’de satılan en iddialı akıllı telefon modelleri arasında Huawei P30 Pro yer alıyor. DxOMark’ın liderliğini kimseye bırakmayan telefon, arkasında Leica imzalı 1/1.7 inç 40 megapiksel F1.6 OIS (SuperSpectrum) + 20 megapiksel F2.2 (120 derece geniş açı) + 8 megapiksel F3.4 (Periskop tarzı) üçlü kurulum taşıyor. Kare kamera modülüyle 5x optik, 10x kayıpsız ve 50x dijital zoom yapabilen telefon, bu konuda kendisine hayran bırakıyor. Özellikle Samsung’a yakın sağlam kaynak Ice Universe ise gelecek için P30 Pro’yu unutturacak ilk sağlam bilgileri veriyor. Sektör şu an 64 megapiksel seviyesine çıkmaya hazırlanırken, önümüzdeki yıl tam 108 megapiksel kameralı akıllı telefon modelleri geliyor. Daha önce de söylediğimiz üzere normalde megapiksel değerinin yükselmesi ufak boyutlu sensörler için iyi bir şey değil. Ancak gelişen yapay zeka teknolojileri ve megapiksel düşürme teknikleri, yüksek megapikseli telefonlar için çok kullanışlı hale getiriyor. Bu bakımdan 108 megapiksel değeri çok daha temiz “düşük çözünürlükte” fotoğraflar elde edilmesi açısından harika görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek yıl akıllı telefon optik zoom konusunda da sınırları zorlayacak

Periskop tarzı sistemler sayesinde gelecek yıl 10x yani 10 kat optik yakınlaştırma yapabilecek akıllı telefonların geldiği belirtiliyor. DSLR fotoğraf makinelerinin yerine göz diken telefon kameraları, sensör boyutunu biraz daha büyütürse çok büyük bir dönüşüm gerçekleştirecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Pazarın en ilginç kameralı modellerinden Samsung Galaxy A80