reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon güvenliğinde ekrana entegre üç boyutlu ultrasonik parmak izi sensörü

Akıllı telefon güvenliğinde ekrana entegre üç boyutlu ultrasonik parmak izi dönemi

Yeni nesil işlemcisi Snapdragon 855’i tanıtan Qualcomm, aynı zamanda ekrana entegre üç boyutlu ultrasonik parmak izi sensörü teknolojisini de görücüye çıkarttı.

2018’de birçok akıllı telefon ekrana entegre parmak izi sensörü ile satışa çıktı. Ancak bu modellerin hemen hepsinde optik temelli bir sensör yer alıyor. Bu sistem ışık tabanlı çalıştığı için bazı durumlarda okuma gerçekleştiremiyor. Ayrıca optik sensörlerin parmak izi okuma hızı da çok iyi değil. İşte bunları geride bırakacak ekrana entegre üç boyutlu ultrasonik parmak izi sensörü dönemi başlıyor. Qualcomm tarafından geliştirilen bu sensör, parmak izini gönderilen ses dalgaları aracılığıyla okuyor. Parmak izinin üç boyutlu haritasını çıkaran teknoloji, geniş bir alanda çalışabiliyor. Optik sensörlerde parmağın mutlaka belirlenen noktada tutulması gerekiyor. Ultrasonik sensörler ise teknik altyapı sayesinde çok geniş bir yüzeyde algılama yapabiliyor. Bu gerçekten oldukça kullanışlı görünüyor. Ayrıca ultrasonik sensörler ekrandaki kirden ya da sudan da çok etkilenmiyor. Bunlar optik sensörlerde sıkıntı yaşatabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekrana entegre üç boyutlu ultrasonik parmak izi sensörü güvenliği artıracak

Bu yeni sistemin Snapdragon 855’li cihazlarda kullanılabileceği söyleniyor. İlk olarak Samsung Galaxy S10 ailesinde göreceğimiz teknoloji, yeni bir dönemi oluşturuyor ve gelecek için büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken yeni modellerden Honor 10 Lite