reklamı kapat

POPÜLER

8K 4K

Dünyanın ilk 8K çözünürlüklü yayını [Video]

Daha 4K içeriklere geçişi tamamlarken, Japonya 8K çözünürlüklü yayın dönemini başlattı.

2016’dan bu yana test kanalında 8K yayınları test eden Japon televizyon ağı NHK 1 Aralık’tan itibaren 8K çözünürlüklü yayınlara başlayarak bu alanda bir ilke imza atıyor. NHK şimdilik 8K çözünürlükte içerik sağlayan tek kanal. Henüz 4K’ya dönüşüm tam anlamıyla gerçekleşmemişken, NHK’nın bu atılımı hayli ilgi çekici. Kanalın yayın listesindeki ilk film ise 2001: A Space Odyssey. BBC‘nin haberine göre Warner Bros.’un bu yayınlar için özel olarak filmin 70mm nagatiflerini yeniden taradığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir adım ötesi

Mevcut koşullarda 8K’nın hızlı bir şekilde yayılması pek olası durmuyor. Kullanıcıların bu çözünürlükte ekranlarının olmamasının yanı sıra pek çok tüketicide 4K televizyon dahi yer almıyor. Ancak televizyon derdi çözülse dahi yine kullanıcılarının bir çoğunun bu içeriklerin sinyallerini alabilmesi için özel bir alıcı ve antene sahip olması gerekiyor. Bu da yine sancılı bir geçiş dönemi anlamına geliyor. Bu yüksek çözünürlüklü televizyon modellerinde öne çıkan isim ise Sharp oluyor. “Super Hi-Vision’a hazır” modellerini satışa sunan firmanın 8K televizyonları 6.600 dolardan başlıyor. HDMI 2.1’in bulunmadığı kaydedilen cihazların sinyal alabilmesi için 4 HDMI kablosuna ihtiyaç duyduğu de belirtiliyor.

2020 Tokyo Olimpiyatları öncesi tüm hazırlıklarını yavaş yavaş tamamlayan Japonya’nın ardından diğer teknoloji şirketlerinin yeniliklerini ise önümüzdeki ay CES 2019’da görme fırsatı elde edeceğiz.