reklamı kapat

POPÜLER

Nokia’dan 8K çözünürlüğünde canlı VR yayını yapabilen kamera

Nokia uzun bir süre öncesinde 4K VR videolar kaydedebilen Ozo isimli kamerasını tanıtmıştı. Profesyonel seviyede videolar kaydedilebilmesini sağlayan kamera, gelişmiş özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yeni Ozo+ ise çıtayı biraz daha yükseğe taşımayı amaçlıyor.

8K çözünürlüğünde canlı VR videosu yayını yapabilen ilk cihaz Ozo+ değil. Zira daha önce Intel, MWC 2017’de 8K çözünürlükte video çekimi yapabilen bir cihaz göstermişti. Nokia Ozo+’ın farkı ise belirli bir alanda gösterilmemesi ve gerçek yaşam koşullarında kullanılabiliyor olması. Ozo+’tan 4K çözünürlüklüklü iki adet kamera aracılığıyla VR videoları canlı olarak yayınlanabiliyor. Henüz 4K VR videolar bile yeterince yaygınlaşmış değil ve 8K çözünürlükte VR cihazları da fazla bulunmuyor. Yalnızca Pimax’ın 8K çözünürlüğünde VR gözlüğü bulunuyor. Gelecekte 8K destekli daha fazla sanal gerçeklik gözlüğünün piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ozo+’ın fiyat etiketinin ne olacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Fakat ilk Ozo’nun fiyatının yaklaşık 60 bin dolar olduğunu göz önünde bulundurursak herkesin erişebileceği bir cihaz olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten son kullanıcının normal şartlarda da böyle bir cihaza ilgi göstermesi beklenemez. Ancak VR cihazlar için canlı yayın yapmak isteyen profesyonellerin yeni Ozo+’a yoğun bir ilgi göstereceği düşünülüyor. Cihazın ne zaman piyasaya sürüleceği şimdilik bilinmiyor.