reklamı kapat

POPÜLER

manifold

Facebook ve RED’den 8K sensörlü 3D VR kamera

Facebook ve RED, Manifold 3D VR olarak adlandırdığı sanal gerçeklik kamerasını tanıttı. Derinlik bilgileri de dahil olmak üzere, 60 FPS VR videosu kaydetmek için RED’in Helyum 8K sensörlerini (180 derece Schneider lensli) kullanan bir top şeklinde olan Manifold dikkat çekici tasarıma sahip.

Kamerada 8 mm F/4.0 balık gözü Schneider imzalı lensler kullanılıyor. RAW kayıt yeteceğine de sahip olan kamera güç için SMPTE 304M kablosu kullanılıyor. 16 adet Red Helium 8K sensörü bünyesinde barındıran sanal gerçeklik kamerası, kontrol ve depolama birimleri kameradan 100 metre uzakta olsa bile çalışabiliyor. Manifold’un pil ömrünü merak edenler için şirket kameranın 1 saatlik kullanım imkanı sunduğunu belirtiyor. Manifold’un bir internet sayfası üzerinden de kontrol edilebileceğini söyleyelim. Adobe, Foundry ve OTOY gibi araçlara destek veren kameranın geliştirici kiti de bulunuyor. Facebook ve RED’in 8K sensörlü 3D VR kamerasını ne zaman satışa sunacağı ise henüz bilinmiyor.

16 lensli kameranın fiyatı ne kadar?

Kameranın satış fiyatı da henüz açığa çıkmasa da profesyoneller için de çok yüksek fiyattan satışa sunulması bekleniyor.