reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’tan devrim yaratacak teknolojiler geliyor

20 Nisan 2017

Facebook, F8 Konferansı’nın ikinci gününde bağlanabilirlik, yapay zeka, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile ilgili yeniliklerini duyurdu.Facebook’un tanıttığı yenilikler arasında Tether-tenna, Caffe2, Surround 360 kameraların yeni tasarımları, artırılmış gerçeklik vizyonu ve Building 8 yer alıyor.

Tether-tenna: Aynı zamanda fiber ve elektrik barındıran bir kabloya bağlı helikopterlerin gerekli yerlere yollanmasıyla acil durumlarda bağlantıyı geri getirebilecek yeni bir tür “acil altyapı.”
Caffe2: Telefonda Yapay Zekâ algoritmaları yazmaya ve çalıştırmaya yarayan bir sistem
Surround 360 kameraların yeni tasarımları: Yeni Surround 360 ile Sanal Gerçeklik teknolojisi kullanılarak sürükleyici ve etkileşim sağlayan videolar yaratılabiliyor.
Artırılmış gerçeklik vizyonu: Artırılmış gerçeklik hem görme, hem de duyma yetilerinizin kendini hissettirmeden geliştiği ve sizinle her yere gelebilecek kadar hafif, rahat ve verimli bir gelecek.
Building 8: Facebook’un sosyalliğe öncelik veren ve misyonunu yürüten ürünleri yaratıp, kullanıma sunan, geliştirme ve araştırma ekibi.

Bağlanabilirlik

Zamanla geliştirilebilecek bir stratejiye yatırım yaptığını söyleyen Facebook, bu doğrultuda farklı durumlar için farklı teknolojiler bulup onları birlikte kullanarak esnek ve geliştirilebilir çözümler sunuyor. Kablosuz veri transferinde üç rekor kırdığını belirten Facebook, milimetrik dalga (MMW) teknolojisi kullanılarak, noktadan noktaya 13 kilometrede saniyede 39 gigabitlik veri transferi; aynı noktalar arasında çapraz bağlantı teknolojisi kullanılarak saniyede 80 gigabitlik veri transferi; MMW teknolojisi kullanılarak karadaki lokasyon ile 7m uzaklıktaki, havadaki Cessna hava aracı arasında saniyede 16 gigabitlik veri transferi gerçekleştirdğini aktardı. Terragraph sisteminin de San Jose şehrinin şehir merkezi koridorunda test edildiğini söyleyen Facebook, Terragraph, şehir ölçeğinde, fiber benzeri, mult-gigabitlik performans ve güven verebilen ilk milimetrik dalga sistemi olduğunu dile getirdi.

Yapay zeka
Yapay zeka (AI), oldukça güçlü bir araç ve Facebook bu araçla insanlar için muhteşem görsel deneyimler yaratmayı hedefliyor. Yapay zeka sayesinde bilgisayarların görsel ve videoları anlama ve işleme kabiliyetleri oldukça arttı. Sadece beş yıl önce bilgisayarlar, görselleri sadece rakamlar olarak algılayabiliyorlardı. Günümüzde bilgisayarlar görsellerin her bir pikselini anlayabiliyor. Bu gelişmeler, yeni deneyimlerin yolunu açıyor. Facebook, yapay zeka sayesinde insanların ilgi duyacakları videoları keşfetmelerine de yardımcı oluyor. Facebook telefonda yapay zeka algoritmaları yazmaya ve çalıştırmaya yarayan bir sistem olan Caffe2’yi herkese açtığını da duyurdu. Bunun için işbirliği yapılan şirketler arasında Amazon, Intel, Microsoft, NVIDIA ve Qualcomm yer alıyor.

Artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri de Facebook’un önem verdiği diğer projeler arasında bulunuyor. Building 8, Facebook’un sosyalliğe öncelik veren ve misyonunu yürüten ürünleri yaratıp, kullanıma sunan, geliştirme ve araştırma ekibi. Building 8’ten çıkan ürünler DARPA’dan esinlenilen ve çığır açan inovasyon yaklaşımından güçlerini alacak. Facebook tüm bu duyurularının yanında insanların tenleriyle duymalarını sağlayacak bir projeyle birlikte insanların sadece zihinlerini kullanarak yazmalarını sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalıştığını da açıkladı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in konuyla ilgili Facebook paylaşımına hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR