reklamı kapat

POPÜLER

Ray-Ban Meta akıllı gözlük

Meta, geliştirdiği “gerçek” artırılmış gerçeklik başlığı için aşırı iddialı konuşuyor

Meta yeni artırılmış gerçeklik başlığı için aşırı iddialı konuşuyor. Evet, firmadan geçek bir artırılmış gerçeklik başlığı geliyor.

Meta, bünyesinde kurduğu ve yeni yatırımlar kapsamında her ay milyarlarca dolar yaktığı “Reality Labs” bölümünde çok sayıda sanal ve artırılmış gerçeklik başlığı geliştiriyor. Şimdiye kadar en büyük odak noktası sanal gerçeklik olan şirket, önümüzdeki yıllarda karşımıza tam anlamıyla gerçek bir artırılmış gerçeklik başlığı çıkaracak ve şirket içinde “Project Nazare” olarak geçen bu başlık şirketin üst düzey yetkililerinden Caitlin Kalinowski’nin açıklamasına göre çok ama çok ses getirecek. Kişilerde, “Aman Tanrım, vay canına! Buna inanamıyorum!” tarzında bir tepki yaracak denilen (Bunu yapmak günümüzde hiç kolay değil) ürün için Kalinowski, “Kullanıcılar hem gerçek fotonları hem de istedikleri sanal objeleri bir arada görebilecekler” açıklamasında bulunuyor. Bu başlık gerçekliği yeniden yaratmak yerine onu artıracak ya da geliştirecek deniyor, microOLED projektörler ile donatılacak başlığın temelinde gelişmiş bir üretken yapay zekanın olacağı da söyleniyor. Halen uzakta yer alan ve nasıl görüneceği henüz bilinmeyen ürün, çıktığı zaman Apple Vision Pro’dan ve diğer çözümlerden öğrenilenler ile pazardaki en iyi çözüm olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Meta tarafından geliştirilen Ray-Ban akıllı gözlük, “görebilen, duyabilen ve konuşabilen” bir yapay zeka asistanı kazanmıştı. Meta eğer bilmiyorsanız uzun zamandır bir Ray-Ban marka akıllı gözlük geliştiriyor ve aktif olarak satışını yapıyor. Bünyesinde kameralar bulunan bu yukarıda gördüğünüz standart görünüşlü ürün, daha önce erken erişime açılan, şimdi ise herkese gitmeye başlayan yeni altyapısı sayede gelişmiş bir yapay zeka asistanı kazanıyor. Bu asistan sizin gördüklerinizi görebiliyor ya da duyduklarınızı duyabiliyor, bu sayede sorduğunuz sorulara etkili cevaplar verebiliyor.

Bu temelde asistandan görülen metni çevirmesi, bakılan objenin, bitkinin, hayvanın ya da binanın ne olduğunu söylemesi, video kaydı başlatması veya fotoğraf çekmesi, müzik açması ya da WhatsApp üstünden belirlenen kişiye sesli mesaj göndermesi istenebiliyor. Gözlük ile WhatsApp üstünden video görüşme ya da Instagram üzerinde canlı yayın da yapılabiliyor, bunlara ek olarak artık burada görebileceğiniz yeni çerçeve renkleri de sunuluyor.

 

Meta çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER