reklamı kapat

POPÜLER

Ray-Ban Meta akıllı gözlük

Meta, kameraya sahip bir yapay zeka temelli kulaklık geliştiriyor olabilir

 - Güncelleme: 14 Mayıs 2024 10:27

Donanım tarafına büyük önem veren Meta, yeni bilgilere göre kameraya sahip bir yapay zeka temelli kulaklık geliştiriyor olabilir.

Henüz söylenti seviyesinde ancak Meta’nın bünyesinde kamera ya da kameralar olacak ve üretken yapay zeka temelli bir altyapı üzerine kurulacak bir kulaklık üzerinde çalışmalar yaptığı söyleniyor. Şirket içinde “Camerabuds” kod adının verildiği bu ürün, kameraları ile çevresini görerek yapay zeka modeli üzerinden algılayabilecek ve söylendiği kadarıyla çeviri yeteneklerine de sahip olacak. Henüz kulak içi mi yoksa kafa üstü mü olacağı belli olmayan çünkü şu an iki formda da planlandığı aktarılan ürün, gelişen yapay zeka sistemlerinin yapabildikleri göz önüne alındığı zaman giyilebilir yapıdaki yapay zekalı ürün kategorisinde çok dikkat çekebilir. Bu arada Meta yeni artırılmış gerçeklik başlığı için de aşırı iddialı konuşuyor. Evet, firmadan geçek bir artırılmış gerçeklik başlığı geliyor. Meta, bünyesinde kurduğu ve yeni yatırımlar kapsamında her ay milyarlarca dolar yaktığı “Reality Labs” bölümünde çok sayıda sanal ve artırılmış gerçeklik başlığı geliştiriyor. Şimdiye kadar en büyük odak noktası sanal gerçeklik olan şirket, önümüzdeki yıllarda karşımıza tam anlamıyla gerçek bir artırılmış gerçeklik başlığı çıkaracak ve şirket içinde “Project Nazare” olarak geçen bu başlık şirketin üst düzey yetkililerinden Caitlin Kalinowski’nin açıklamasına göre çok ama çok ses getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişilerde, “Aman Tanrım, vay canına! Buna inanamıyorum!” tarzında bir tepki yaracak denilen (Bunu yapmak günümüzde hiç kolay değil) ürün için Kalinowski, “Kullanıcılar hem gerçek fotonları hem de istedikleri sanal objeleri bir arada görebilecekler” açıklamasında bulunuyor. Bu başlık gerçekliği yeniden yaratmak yerine onu artıracak ya da geliştirecek deniyor, microOLED projektörler ile donatılacak başlığın temelinde gelişmiş bir üretken yapay zekanın olacağı da söyleniyor. Halen uzakta yer alan ve nasıl görüneceği henüz bilinmeyen ürün, çıktığı zaman Apple Vision Pro’dan ve diğer çözümlerden öğrenilenler ile pazardaki en iyi çözüm olabilir.

Not: Ana görselde Meta’nın yapay zeka temelli ve kameralı Ray-Ban akıllı gözlüğü yer alıyor.

Meta çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli