reklamı kapat

POPÜLER

meta

Meta, Nvidia’dan tam 30 milyar dolarlık yapay zeka GPU’su satın almış

WhatsApp, Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta, Nvidia’dan tam 30 milyar dolarlık yapay zeka GPU’su satın almış.

Yapay zeka sistemleri, özellikle de yeni nesil üretken yapay zeka teknolojileri çok büyük bir işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu konuda en iyi ve güçlü çözümleri (Yapay zeka için özel GPU’lar üretiliyor) sunan firmaların başında ekran kartı devi Nvidia geliyor, şirketin sadece Meta’yla tam 30 milyar dolarlık bir yapay zekaya özel GPU alışverişi yaptığı aktarılıyor. 500 bin adetlik son alım sonrasında toplam 1 milyon yapay zeka GPU’suna sahip olduğu aktarılan Meta, bunları özel sunuculara yerleştiriyor ve yeni yapay zeka modellerinin eğitiminde ve mevcut üretken yapay zeka sistemlerinin çalıştırılmasında kullanıyor. Meta’dan yakın zaman önce çok önemli yapay zeka duyuruları gelmişti. Hatırlamak adına Meta mühendisleri tarafından hazırlanan Llama 2, birçok benzerinden farklı olarak açık kaynak tasarlanan yani üzerinde istenildiği gibi çalışılabilen “ücretsiz” bir büyük dil modeli yani LLM olarak çok ses getirmişti ve model ilk aşamada 7 milyar, 13 milyar ve 70 milyar parametre destekli üç farklı sürüme sahipti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce tanıtılan yeni sürüm Llama 3 ile iki farklı sürümü olan bir aile karşımıza çıkıyor, “Llama 3 8B” sürümü 8 milyar parametre, “Llama 3 70B” ise 70 milyar parametre kapasiteyle geliyor. Açık kaynak yeni model elbette daha gelişmiş bir deneyim sunuyor, açık kaynaklı yapıdaki mevcut altyapıların en iyisi olarak öne çıkarılıyor ve destek verdiği sohbet modellerinin yeteneklerini ciddi şekilde geliştiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda ayrıca Llama 3 temelli ChatGPT benzeri sohbet botu Meta AI daha fazla konumda kullanıma sunulmaya da başlandı. Henüz her ülkede açık değil ancak Meta AI ile artık Instagram, Facebook, WhatsApp ve Messenger‘ın arama kutusu üzerinden etkileşim kurulabiliyor. Asistan kişilere ChatGPT gibi hemen her konuda yardımcı olabiliyor, sorularını cevaplayabiliyor ya da kişilerin yerine içerikler / görseller üretebiliyor.

Meta haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması