reklamı kapat

POPÜLER

Meta AI

Önümüzdeki dönemde Meta AI altyapısı için ücretli bir paket gelebilir

 - Güncelleme: 24 Mayıs 2024 20:29

WhatsApp, Facebook, Instagram ve fazlasının başındaki Meta, önümüzdeki dönemde Meta AI için ücretli bir altyapı sunabilir.

Üretken yapay zeka sistemleri çok büyük sunucu masrafları oluşturuyor, bu yüzden birçok firma yeni dönemi “premium” paketler ile desteklemek istiyor. Henüz çok fazla detay yok ancak Meta’nın da önümüzdeki dönemde halihazırda kullanımda olan “Meta AI” altyapısı için ücretli bir paket sunabileceği iddia ediliyor. Ücretli paket ya da sürüm altında kişilere daha gelişmiş imkanlar vereceği düşünülen firma, bu konuda kendisine çok sağlam bir gelir kapısı daha açabilir. Meta bundan önce bir donanım ile gündeme gelmişti. Halen söylenti seviyesinde ancak Meta’nın bünyesinde kamera ya da kameralar olacak ve üretken yapay zeka temelli bir altyapı üzerine kurulacak bir kulaklık üzerinde çalışmalar yaptığı söyleniyor. Şirket içinde “Camerabuds” kod adının verildiği bu ürün, kameraları ile çevresini görerek yapay zeka modeli üzerinden algılayabilecek ve söylendiği kadarıyla çeviri yeteneklerine de sahip olacak. Henüz kulak içi mi yoksa kafa üstü mü olacağı belli olmayan çünkü şu an iki formda da planlandığı aktarılan ürün, gelişen yapay zeka sistemlerinin yapabildikleri göz önüne alındığı zaman giyilebilir yapıdaki yapay zekalı ürün kategorisinde çok dikkat çekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Meta yeni artırılmış gerçeklik başlığı için de aşırı iddialı konuşuyor. Evet, firmadan gerçek bir artırılmış gerçeklik başlığı geliyor. Meta, bünyesinde kurduğu ve yeni yatırımlar kapsamında her ay milyarlarca dolar yaktığı “Reality Labs” bölümünde çok sayıda sanal ve artırılmış gerçeklik başlığı geliştiriyor.

Şimdiye kadar en büyük odak noktası sanal gerçeklik olan şirket, önümüzdeki yıllarda karşımıza tam anlamıyla gerçek bir artırılmış gerçeklik başlığı çıkaracak ve şirket içinde “Project Nazare” olarak geçen bu başlık şirketin üst düzey yetkililerinden Caitlin Kalinowski’nin açıklamasına göre çok ama çok ses getirecek.

Kişilerde, “Aman Tanrım, vay canına! Buna inanamıyorum!” tarzında bir tepki yaracak denilen (Bunu yapmak günümüzde hiç kolay değil) ürün için Kalinowski, “Kullanıcılar hem gerçek fotonları hem de istedikleri sanal objeleri bir arada görebilecekler” açıklamasında bulunuyor.

Bu başlık gerçekliği yeniden yaratmak yerine onu artıracak ya da geliştirecek deniyor, microOLED projektörler ile donatılacak başlığın temelinde gelişmiş bir üretken yapay zekanın olacağı da söyleniyor. Halen uzakta yer alan ve nasıl görüneceği henüz bilinmeyen ürün, çıktığı zaman Apple Vision Pro’dan ve diğer çözümlerden öğrenilenler ile pazardaki en iyi çözüm olabilir.

Meta çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli