reklamı kapat

POPÜLER

Meta

Meta, yazılanlardan 3D objeler oluşturan bir yapay zeka sistemi geliştirdi

 - Güncelleme: 03 Temmuz 2024 16:01

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın arkasındaki Meta, yazılanlardan 3D objeler oluşturan bir yapay zeka sistemi geliştirdi.

Meta son yıllarda yapay zeka tarafında gerçekten büyük çalışmalar yapıyor. Halihazırda yazılanlardan 2D görseller üreten bir hizmeti bulunan şirket, şimdi yazılanlardan 3D objeler oluşturabilen bir yapay zeka sistemi ile ses getiriyor. “Meta 3D Gen” adı verilen sistem, açıklamaya göre 1 dakikadan kısa sürede üretim gerçekleştirebiliyor. Metin komutlarını kullanarak hem oluşturulan hem de yüklenen 3D objelere yeni dokular ve kaplamalar uygulayabildiği açıklanan sistem, hareketli içeriklere de destek veriyor. Hazırlanan tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebileceğiniz Meta 3D Gen, şirketin gösterdiği örneklere bakılırsa çok iyi sonuçlar ortaya koyabiliyor. Tasarımcıların hayatını inanılmaz kolaylaştıracak ve zaman kazandıracak gibi görünen sistem, şu aşamada bir araştırma projesi konumunda yer alıyor. Yani 3D Gen sistemi henüz herkese açık olarak kullanıma sunulmuş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce şirketin önümüzdeki dönemde Meta AI altyapısı için bir ücretli altyapı sunma ihtimali ses getirmişti. Üretken yapay zeka sistemleri çok büyük sunucu masrafları oluşturuyor, bu yüzden birçok firma yeni dönemi “premium” paketler ile desteklemek istiyor. Henüz çok fazla detay yok ancak Meta’nın da önümüzdeki dönemde halihazırda kullanımda olan “AI” altyapısı için ücretli bir paket sunabileceği iddia ediliyor. Ücretli paket ya da sürüm altında kişilere daha gelişmiş imkanlar vereceği düşünülen firma, bu konuda kendisine çok sağlam bir gelir kapısı daha açabilir.

Meta çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER