reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft LOG Tasarım

Microsoft ve Xbox tarafında yeni işten çıkarmalar yapılıyor

Microsoft ve Xbox tarafında yeni işten çıkarmaların yapıldığı gündeme geliyor. Teknoloji sektöründeki üzücü işten çıkarmalar maalesef sürüyor.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Azure ve Karma Gerçeklik departmanlarından yaklaşık 1.000 çalışanı işten çıkaracağını duyurmuştu. Şimdi ise birden fazla üst düzey Microsoft ve Xbox çalışanının işsiz kaldığı ortaya çıktı. İşini kaybettiğini öğrendiğimiz isimler arasında şu anda sadece Angela Viness, Jessabirdy ve Cory Ebert yer alıyor. Hatta şirketin Jessabirdy’i tatildeyken işten çıkardığı aktarılıyor. Şu an şirketin kaç personeli ile yollarını ayırdığı ya da ayıracağı bilinmiyor. Şirket bundan önce bir açıklama ile gündeme gelmişti. Eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda Microsoft tarafından kurulan Microsoft AI’ın CEO’su olarak Mustafa Suleyman görev yapmaya başladı ve şirketin yapay zeka ile alakalı tüm çalışmalarının sorumluluğunu üstlendi. Bu konuda bir açıklama yapan Suleyman, “Microsoft’un Copilot, Bing ve Edge dahil olmak üzere tüm son kullanıcıya yönelik yapay zeka ürünlerine ve araştırmalarına liderlik edeceğim. Arkadaşım ve uzun süredir birlikte çalıştığım Karén Simonyan da bizimle olacak, harika ekip arkadaşlarımızdan birkaçı da daha sonra aramıza katılacak” demişti. Direkt olarak Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya bağlı olan Suleyman, en son tepki çeken bir açıklama ile gündeme geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir etkinliğe katılan Suleyman, internette/web üzerinde herkese açık olarak paylaşılan içeriklerin ücretsiz olarak kopyalanabileceğini ve yeni içerik oluşturmak için rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi. Bu durum tepkilere neden oldu çünkü bir içeriğin internete ücretsiz ya da herkese açık olarak konulması, onun herhangi bir amaç için rahatlıkla çalınabileceği anlamına gelmiyor.

İçeriğin halen bir sahibi bulunuyor ve büyük dil modellerini eğitirken içeriği üretenlerden izin alınması gerekiyor. Suleyman, açık olanların rahatlıkla alınabileceği ancak yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılamayacak ayrı bir içerik kategorisi olduğunu düşünüyor. Microsoft AI başkanı sadece içeriklerinin yapay zeka modellerinin eğitiminde kullanılmasını istemeyenlerin ürettiklerini kullanmanın yasa dışı olduğunu düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

https://log-com-tr.cdn.vidyome.com/embed/XD9NdeNMStu.htm