reklamı kapat

POPÜLER

Meta

Meta, büyük yapay zeka duyuruları gerçekleştirdi

 - Güncelleme: 06 Aralık 2023 20:37

Instagram, Facebook, WhatsApp ve fazlasının çatı şirketi konumunda yer alan Meta, bu akşam büyük yapay zeka duyuruları gerçekleştirdi.

Meta, yapay zeka, son dönemde ise özellikle üretken yapay zeka tarafına çok ciddi yatırımlar yapıyor. Bu yatırımların meyvelerini 2023 bitmeden göstermek isteyen firma, bugün çok sayıda duyuru yaptı. Burada ilk dikkat çeken, burada yer alan yazılanlardan görsel üretme servisi Imagine with Meta AI oldu. Şimdilik ABD’de açılan ve tarayıcılar üzerinden erişim sağlanabilen sistem, ücretsiz ve yukarıda da dediğimiz gibi yazdıklarınızı görsel hale getiriyor. Güvenlik için ürettiği görsellere yakıbda gizli bir filigran eklemeye başlayacak Imagine with Meta sistemi, alanda direkt olarak Midjourney ya da OpenAI imzalı DALL-E 3 rakibi oluyor. Bu konuda en son ses getiren DALL-E 3 olmuştu ve firma yeni hizmeti şöyle duyurmuştu: “DALL-E 3, karmaşık komutlara sadık görüntüler oluşturma konusunda DALL-E 2’den çok daha iyi çalışıyor. Örneğin DALL-E 3, belirli nesneleri ve aralarındaki ilişkileri içeren bir sahneyi doğru şekilde oluşturabiliyor. Sistem eller gibi insan detaylarında görsel oluştururken DALL-E 2’ye göre önemli gelişmeler getiriyor, üretimi genel olarak daha etkili hale getiriyor.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meta bu akşam Messenger ve Instagram için dikkat çekmeyi başaran “reimagine” özelliğini de duyurdu. Bu yakında herkese açılacak hizmet, kişilerin grup sohbetler içerisinde yazarak oluşturduğu görselleri arkadaşlarıyla beraber geliştirmesine ya da değiştirmesine ve süreci adeta bir oyun haline getirmesine imkan tanıyor. Yeni özelliklerin büyük bölümünü sanal asistan Meta AI temelinde karşımıza çıkaran Meta, sohbet penceresi üzerinden etkileşim kurulabilen ve her soruya cevap verebilen sistemin artık sorular sorulara cevap olarak tavsiye Reels videoları çıkarabildiğini de açıklıyor.

Facebook’a yapay zeka ile görsel üretimi altyapısını getiren ve tek tuşla dikey-yatay kadraj değişikliği sunmaya başlayan Meta, daha önce duyurulan yapay zeka temelli karakterleri de bugün itibarıyla ABD’deki herkese açıyor. Birçok ünlü ismi dijital hale getiren bu karakterler, kendi kişiliklerine sahipler. Kişilere üretken yapay zeka tarafından otomatik olarak hazırlanan hazır doğum günü mesajı gibi içerikler de sunan Meta, bu özelliklerin hemen hepsini İngilizce dilinde hazırlıyor, ileride diğer dillere de destek verilmesi bekleniyor.

Meta adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu