reklamı kapat

POPÜLER

Google Gemini

Google, OpenAI tehdidine karşı en büyük adımını attı: “Gemini”

 - Güncelleme: 07 Aralık 2023 08:39

İnternet devi Google, bugün OpenAI tehdidine karşı en büyük adımını attı. Dakikalar önce büyük dil modeli “Gemini” resmi olarak tanıtıldı.

Google, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT‘nin patlama yapması sonrasında tüm odağını üretken yapay zeka tarafına çevirdi. Yapay zeka alanına yıllardır yatırım yapan ancak ChatGPT’nin başarısından oldukça tedirgin olan firma, üretken yapay zeka temelli sohbet botu alanında geride kalmamak için karşımıza ilk olarak Türkiye’ye de açık olan sohbet botu Bard ile çıktı. Çalışanlar tarafından yapılan bazı, “çok aceleye getirildi” eleştirilerinin altında hayatımızın bir parçası olmaya başlayan Bard, Google için yeni dönemin ilk öncüsüydü. Firma bugün en sonunda müjdesini daha önce verdiği, üzerinde uzun zamandır çalıştığı çok gelişmiş büyük dil modeli Gemini için resmi duyuruyu gerçekleştirdi. Gemini şu aşamada kendi içinde üçe ayrılıyor. Gemini Nano direkt olarak Android telefonlarda yerleşik olarak internet bağlantısı olmadan çalışması için tasarlanmış. Gemini Pro, internet erişimi özelinde Nano’dan çok geniş kapsamlı bir model ve Google Bard başta olmak üzere birçok yapay zeka servisine güç verecek (Hatta Bard için deneme bugün başladı). En üstte ise Gemini Ultra yer alıyor, Google’ın şimdiye kadar yarattığı en güçlü büyük dil modeli olan Ultra çoğunlukla veri merkezleri ve daha çok kurumsal uygulamalar için tasarlanmış bir seçenek konumumda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan açıklamaya göre Gemini Pro, Google Generative AI Studio  veya Google Cloud’daki Vertex AI üzerinden 13 Aralık’tan itibaren kullanılabilecek. Gemini Ultra’nın tam çıkışı yeni yılda olacak (2024’te “Ultra” temelli Bard Advanced de gelecek), Gemini Nano ise ilk olarak Google’ın Pixel serisi yeni nesil akıllı telefonlarına giriş yapacak. Şimdilik sadece İngilizce dilinde çalışan ancak daha sonra aralarında Türkçe’nin olduğun çok sayıda başka dile destek verilecek büyük dil modeli, ileride sürpriz olmayacağı üzere Google Arama içerisine de entegre edilecek. Üretken yapay zeka temelli “Arama” altyapısını mevcut sistemleriyle uzun zamandır test eden ve geliştiren internet devi, Gemini’nin 32 kıyaslamadan 30’unda OpenAI’ın en gelişmiş büyük dil modeli olan GPT-4’ü geçtiğini söylüyor, bu gerçekten oldukça önemli görünüyor.

Bard ile ChatGPT’nin oldukça gerisinde kalan, Gemini’yle ise farkı kapatacak hatta bazı görevlerde ciddi şekilde öne geçecek gibi görünen Google, özellikle Gemini Ultra’nın şaşırtıcı seviyede kompleks görevlerin altından rahatlıkla kalkabildiğini belirtiyor. Ses, yazı ve görsel gibi analiz / anlama kategorilerini ayırmayan, aksine harmanlayan yani bir araya getiren yeni büyük dil modeli, elbette zaman içerisinde daha da iyi hale gelecek ve girdileri daha doğru anlamaya ve daha detaylı cevaplar vermeye başlayacak.

AlphaCode 2 isimli bir kod oluşturma temeli üzerine kurulan ve bu konuda yazılımcıları çok memnun edecek izlenimi oluşturan Gemini, Google’ın kendi Tensor birimleri üzerinde eğitilmiş ve şirketin PaLM gibi önceki modellerinden hem daha hızlı hem de daha az maliyetli şekilde çalışabiliyor. Şovun esas yıldızı olan en geniş versiyon Gemini Ultra, Google’a göre yüzde 90,0’lık skoruyla, bilgi ve problem çözme yeteneklerini test etmek için matematik, fizik, tarih, hukuk, tıp ve etik gibi 57 konuyu bir arada kullanan MMLU’da (Devasa çoklu görev dil anlayışı) insan uzmanlardan daha iyi performans gösteren ilk model olarak öne çıkarılıyor.

Bugün çıkışı direkt olarak “1.0” koduyla yapılan sistem, Google’ın geleceği için gerçekten çok önemli görünüyor ve daha şimdiden büyük bir potansiyel ortaya koyuyor. Gemini’yi birçok farklı sistemini geleceğe taşımak adına kullanacak firma, elindeki büyük maddi güç ve yetişmiş personel sayesinde üretken yapay zeka tarafının da hakim gücü konumuna ulaşabilir ve alanda OpenAI ile rekabet edebilen tek isim olabilir.

Yapay zeka konusunda elbette başka firmalar da çalışıyor. Örneğin yazılım devi Microsoft halihazırda OpenAI ile birlikte geliştirmeler yapıyor, süreçte geç kalan Apple ise duyduğumuz kadarıyla kapalı kapılar ardında iOS 18 ile çıkış yapmak adına  bazı çalışmalar gerçekleştiriyor. Meta ve Amazon gibi isimler de alana devasa yatırımlar yapıyor ancak rekabetin en üstünde artık şu aşamada sadece Google ve OpenAI yer alıyor.

Google Gemini yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER