reklamı kapat

POPÜLER

ChatGPT

ChatGPT için çıkarılan resmi macOS uygulamasında ciddi bir güvenlik sorunu bulundu

Microsoft‘un 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı OpenAI, ChatGPT masaüstü uygulamasını ilk olarak macOS için çıkarmıştı.

Bu uygulama bugün kötü bir haberle gündeme geldi. OpenAI’ın ChatGPT macOS uygulamasının, yapılan görüşmeleri açık olarak bir metin dosyası içinde sakladığı ortaya çıktı. Güvenlik açığının fark edilmesinin ardından hızlı bir güncelleme yayınlayan OpenAI, yerel olarak depolanan kayıtları şifreleyerek sorunu ortadan kaldırdı. ChatGPT masaüstü uygulamasının önce macOS için çıkması halen çok ilginç karşılanıyor, ChatGPT Windows uygulamasının daha sonra geleceği biliniyor. İlk olarak macOS adımı atılması konusunda OpenAI yetkilileri ise, “Kullanıcılarımızın ağırlıkta olduğu yere öncelik veriyoruz” demişti. Peki Microsoft neden OpenAI’a bu kadar büyük yatırım yaptı? Microsoft’un 2019 tarihli 1 milyar dolarlık OpenAI yatırımını geçtiğimiz aylarda gündeme geldiği kadarıyla direkt olarak Google korkusu tetikledi. Dünyanın en büyük yazılım firmalarından olan Microsoft, 2019 yılında ChatGPT’yi geliştiren OpenAI firmasına 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmış çünkü o zaman yapay zeka / makine öğrenme konusunda Google’ın çok ama çok gerisinde olduğunu görmüş. Google’ı bu konuda yakalayamayacağından korkan ve alternatif arayışında OpenAI’ı bulan şirket, Google’a yetişmek için kapalı kapılar ardında harikalar yaratan Sam Altman ve arkadaşlarına maddi açıdan destek çıkmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’ın üretken yapay zeka patlaması öncesindeki yapay zeka kullanımlarından çok etkilendiği görülen şirket, aradan geçen zamanda OpenAI’a tam 13 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve GPT dil modelini alarak Copilot üzerinden tüm servislerine entegre etmeye başladı. OpenAI firmasının ChatGPT ile ortaya koydukları Google tarafını da inanılmaz korkuttu, ChatGPT’nin Google Arama’yı bitireceği düşünüldü. Firma bu yüzden bir anda tüm odağını üretken yapay zeka tarafına verdi, kurucu ortaklar dahi devreye girdi ve en sonunda Gemini ile rekabetin bir parçası olundu. Büyük maddi gücün de etkisiyle internet devi Google, OpenAI ya da ChatGPT tarafından teknoloji dünyasında silinemedi.

ChatGPT haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER