reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Çin, üretken yapay zekada patent liderliğini elinde bulunduruyor

Çin, yayınlanan Birleşmiş Milletler raporuna göre üretken yapay zekada patent liderliğini elinde bulunduruyor.

Günümüzün en önemli teknolojileri arasında kesinlikle üretken yapay zeka yer alıyor. Hemen her teknoloji firmasının bir şekilde dahil olmaya çalıştığı bu alanda şu an özellikle ABD ve Çin merkezli şirketler ses getiriyor. Peki patent konusunda kim öne çıkıyor? Yayınlanan yeni bir Birleşmiş Milletler raporuna göre alandaki patent yarışında şu anda lider olarak Çin önde gidiyor. Ülkedeki teknoloji şirketlerinin 2014’ten 2023’e kadar tam 38 binden fazla üretken yapay zeka odaklı patent başvurusunda bulunduğu açıklanmış durumda. Patent konusunda liderliği şirket bazında Çinli devler Tencent ve Baidu alırken, 2014 ve 2023 arasında ABD için 6.276, Kore için 4.155, Japonya için 3.409, Hindistan içinse 1.350 patent başvurusu açıklanıyor. Çinli şirketlerin elindeki üretken yapay zeka patentleri, önümüzdeki yıllarda bazı rakiplerin elini çok ciddi şekilde zora sokabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üretken yapay zeka alanına en son dahil olan teknoloji devi Apple olmuş, şirket WWDC24 kapsamında karşımıza Apple Intelligence altyapısı ile çıkmıştı. Apple kendi üretken yapay zeka adımları için şunları aktarmıştı: “Apple bugün, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getirdiğini duyurdu. Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre. Apple Intelligence; dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor.

Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor.” “Apple inovasyonlarında yeni bir aşamaya geçtiğimiz için heyecanlıyız. Apple Intelligence, kullanıcıların ürünlerimizle yapabildiği şeyleri ve ürünlerimizin kullanıcılarımız için yapabildiklerini tamamen değiştirecek.” diyen Apple CEO’su Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“Benzersiz yaklaşımımız, tam anlamıyla yardımcı akıllı teknolojiler sunmak için üretken yapay zeka ile kullanıcının kişisel bağlamını bir araya getiriyor. Üstelik bu bilgilere tamamen gizli ve güvenli bir yolla erişerek kullanıcıların en çok önem verdikleri şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Bu yalnızca Apple’ın sunabileceği bir yapay zeka. Kullanıcılarımızın bu teknolojinin yapabildiklerini görmeleri için sabırsızlanıyoruz.”

Çin haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER