reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, yapay zeka eğitimi için Shutterstock ile anlaşma imzalamış

Teknoloji devi Apple, bugün çıkan bilgilere göre yapay zeka eğitimi için Shutterstock ile büyük bir anlaşma imzalamış.

Reuters’in haberine göre Apple, kendi yapay zeka dil modelini ya da büyük dil modellerini (LLM) eğitmek için Shutterstock bünyesindeki (Bu süreçte Meta, Google ve Amazon da Shutterstock ile anlaşma imzalamış) fotoğrafları kullanıyor. LLM eğitim sürecini kurallara / yasalara uygun şekilde yapmak isteyen teknoloji devi, stok fotoğraf denildiği zaman akla gelen ilk isim olan Shutterstock ile yüksek ihtimalle 25 ila 50 milyon dolar arasında bir anlaşma imzalamış ve bunu yeni değil 2023’ün başında gerçekleştirmiş. Daha önce LLM eğitiminde kullanmak adına bazı haber siteleriyle de anlaşma imzalayan Apple, iPhone’ların yapay zeka altyapısı için Google ve OpenAI ile görüşmeye de devam ediyor. Bu süreçte spesifik olarak Çin için adı geçen isimse Baidu. Teknoloji devi WWDC24 kapsamında tanıtacağı iOS 18 işletim sisteminin merkezine üretken yapay zekayı koyacak ve Mark Gurman tarafından aktarıldığı kadarıyla bu konuda şu an Google tarafıyla aktif olarak görüşmeler yapılıyor. Son iddialara göre şirket, iPhone’ların üretken yapay zeka özelliklerine güç vermesi için Google’ın Gemini’ını (Farklı versiyonları bulunan LLM ve sohbet botu altyapısı) kullanmak adına planlar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçte ChatGPT’yi geliştiren OpenAI tarafıyla da masaya oturduğu aktarılan şirket, son bilgilere göre Google ve OpenAI ile görüşmeye devam ediyor yani süreç için henüz nihai bir karar verilmiş değil. Alanda çok geç kalmamak adına yapay zeka tarafının iki büyüğünden birisiyle ya da ikisiyle de milyar dolarlık bir anlaşma imzalayacak gibi görünen şirket, iOS 18’in Çin’deki yapay zeka altyapısını ise Baidu’ya emanet edecek gibi görünüyor.

Bu konuda çok ciddi görüşmelerin yapıldığı birden fazla kaynak tarafından aktarılıyor, Apple’ın Google ya da OpenAI’ın yani ABD’li firmaların hazırladığı sistemleri Çin’de kullanması olası olmadığından Baidu söylentileri oldukça olası görünüyor. Çin’in Google’ı olarak geçen Baidu, yapay zeka ve LLM (Büyük Dil Modeli) konusunda uzun zamandır çalışmalar yapıyor, hatta firmanın ChatGPT benzeri bir üretken yapay zeka temelli sohbet botu da (Ernie Bot adında) bulunuyor.

Apple ve yapay zeka planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER