reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

iPhone 16 Pro serisi A18 Pro ile yapay zekada ciddi fark yaratabilir

Haitong International Tech Research analisti Jeff Pu’ya göre iPhone 16 Pro serisi A18 Pro ile yapay zekada ciddi fark yaratabilir.

Yıl sonunda lanse edilecek iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max modellerinde A18 Pro işlemciye yer verileceği, bu işlemcinin yapay zeka konusunda mevcut çözümlerden çok daha güçlü olacağı iddia ediliyor. Birçok görevi yerleşik olarak yani internet bağlantısına (Uzaktaki sunuculara erişim) ihtiyacı duymadan yapabilecek denilen işlemci, söylendiği kadarıyla fiziksel olarak büyük olacak, bu artışın arkasında daha güçlü NPU yer alacak. Eğer bilmiyorsanız iOS 18’in en büyük değişikliği ya da öne çıkan yanı ise kesinlikle yapay zeka olacak, burada Siri dahi yenilenecek. Daha önce doğru bilgiler vermiş bir kaynağa göre Apple, üretken yapay zekâ temelli olacak yani gücünü büyük bir dil modelinden (LLM) alacak sesli / dijital asistan Siri için ilk tanıtımı WWDC24 kapsamında yapmayı planlıyor. Yeni Siri’nin çok daha akıllı olacağı ve kişilerle şimdiye oranla çok daha doğal şekilde iletişim kurabileceği söyleniyor. iOS 18 işletim sistemini direkt olarak yapay zekâ odağıyla geliştiren teknoloji devi, bu konuda önemli bazı çalışmalar yapıyor. Yeni Siri’nin arkasında OpenAI GPT ya da Google Gemini dil modellerinden birisi olabilir. Apple bu konuda OpenAI ve Google ile aktif olarak görüşmeler gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple son dönemde birçok yapay zeka adımı atıyor. Örneğin The New York Times tarafından elde edilebilen bilgilere göre Apple üzerinde çalıştığı kendi yapay zeka modelini, en az 50 milyon dolarlık çok yıllı bir anlaşma üzerinden haber sitelerindeki bilgileri / içerikleri kullanarak eğitmeyi hedefliyor. Süreçte adı geçen haber siteleri arasında Condé Nast, NBC News, Vogue, Wired, Vanity Fair, Ars Technica, Glamour, The New Yorker, GQ ve fazlası yer alıyor, listeye zamanla başka platformların da dahil edilmesi bekleniyor. Kendi yapay zeka modelini eğitmek adına Google’dan çekeceği verileri kullanması çok riskli olan teknoloji devi, sürece hem etik hem de yasal olarak doğru şekilde yaklaşmak istiyor.

Apple direkt olarak iPhone’larda “LLM” çalıştırmanın yolunu da bulmuş durumda. Teknik detaylar elbette oldukça karışık ancak firma büyük LLM verisini direkt olarak flash bellek içinde tutmak istiyor. Yüksek sayıdaki veriye hızlı erişim için “çığır açıcı” özel teknikler geliştirdiği aktarılan şirket, bunu kod adı Ajax olarak geçen ve Apple-GPT de denilen kendi LLM altyapısı için kullanabilir ve böylece iPhone’lar internet bağlantısı olmadığı durumlarda dahi çok gelişmiş bir üretken yapay zeka deneyimi sunabilir.

“Geliştirdiğimiz çığır açıcı sistem, gelişmiş LLM’lerin kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda kullanılması ve böylece uygulanabilirliklerinin ve erişilebilirliklerinin artırılması açısından çok önemli” diyen Apple araştırmacıları, paylaştıkları belgede aynı zamanda, “Geliştirilen bu verimlilik odaklı yöntemler, yapay zeka modellerinin iPhone’un mevcut olan belleğinin iki katına kadar çalışmasına olanak tanıyor” açıklamasını da yapıyor.

iPhone 16 Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması