reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro iPhone 16 Pro LOG Tasarım

iPhone 16 serisinde A17 kullanılmayacak gibi görünüyor

iPhone 16 serisinde A17 kullanılmayacak gibi görünüyor. Bu bilgi direkt olarak iOS 18 detaylarından geliyor.

2024’ün eylül ayında lanse edilecek iPhone 16 ailesindeki telefonlar (16, 16 Plus, 16 Pro ve 16 Pro Max ya da 16 Ultra), iOS 18 kodlarında yapılan keşfe göre ortak olarak “A18” adının verileceği yeni bir işlemci ya da işlemciler üzerine kurulacak. Yani 16 serisine 15 serisindeki A17 işlemci taşınmayacak, bu bazı kafa karışıklıklarını önlemek adına daha güzel olacak. 16 Pro ve 16 Pro Max’e “A18 Pro” koyma ihtimali bulunan ancak bunu yapmaması da olası duran Apple, şu an iPhone 15 ve 15 Plus’ta “A16 Bionic“, 15 Pro ve 15 Pro’da ise daha güçlü “A17 Pro” işlemciyi kullanıyor. Telefonlar geçtiğimiz günlerde yine gündeme geldiği üzere bünyesinde “Capture Button” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştireceği aktarılıyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor. Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor, video yanında fotoğraf için bir deklanşör görevi görme beklentisi de bulunuyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, telefonlar için bu buton haricinde devasa bir fiziksel değişiklik ise planlamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu bağlamda iPhone 16 serisi iPhone 15’lerden çok da farklı görünmeyecek. MacRumors’un elde ettiği erken aşamadaki tasarım detaylarına göre tasarımdaki en büyük fark arka kamera modülünde karşımıza çıkacak. iPhone 13, iPhone 14 ve iPhone 15’lerin arkasında çapraz konumlandırılmış çift kamera kullanan Apple, iPhone 16 modellerinde iPhone 12’deki gibi üst üste konulmuş çift kamera kurulumu kullanmaya başlayabilir.

Burada eskiye dönüşün arkasında “Spatial Video” çekimini kolaylaştırmanın yer aldığı düşünülüyor. Ortak olarak yine Dynamic Island ve USB-C portu kullanılacak ailenin Pro olmayan modellerinde sarı, siyah ve pembe renkleri de sunulacak gibi görünüyor. Telefonlar için elbette şimdiye kadar çok sayıda başka bilgi de çıktı.

Örneğin analist Ming-Chi Kuo’ya göre iPhone 16 serisinde Siri odaklı yeni nesil yapay zeka altyapısı için mikrofon kalitesi artırılacak. Apple, iOS 18 işletim sistemiyle ve iPhone 16 serisiyle 2023 yılında patlama gören üretken yapay zeka konusunda büyük adımlar atacak.

Şu an kendi büyük dil modelini geliştirmek adına büyük yatırımlar yapan Apple, kısa süre önce ortaya atılan iddiaya göre yeni dönem için iPhone 16 serisinde iPhone 15’lerden daha güçlü bir mikrofon kullanacak. Bunun arkasında spesifik olarak üretken yapay zeka ile güçlendirilecek sesli dijital asistan Siri yer alıyor, yeni mikrofonlar ile Siri’nin kişilerin söylediklerini çok daha net şekilde duyabileceği (Daha iyi sinyal-gürültü oranı üzerinden) söyleniyor.

Üretken yapay zeka temelli birçok özelliği spesifik olarak iPhone 16 serisine özel bırakacağı duyulan Apple, bu alanda çok fazla geride kalmak istemiyor ve bu konuda elindeki özel yapay zeka işlem birimlerine sahip çok güçlü işlemcilere fazlasıyla güveniyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli