reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 LOG Tasarım

iPhone 16 ailesi için ekstra buton yine gündeme geldi

 - Güncelleme: 01 Kasım 2023 09:19

2024’ün eylül ayında lanse edilecek iPhone 16 ailesi için yeni teknik bilgiler gündemde yer alıyor. Bu sefer odak nokta gövde yapısı.

iPhone 16 ailesi, bugün bir kez daha dile getirildiği üzere bünyelerinde “capture button” adı verilen ekstra bir butona sahip olabilir. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştireceği aktarılıyor, bu ekstra butonun ne için kullanılacağı ise halen tam olarak bilinmiyor. Tahminler direkt olarak deklanşör etrafında toplanırken, bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor. Telefonlar için bundan önce işlemci konusu ses getirmişti. Haitong International Securities’ten Jeff Pu’nun ortaya attığı son iddiaya göre 2024’teki iPhone 16 ve 16 Plus modellerine A18, 16 Pro ve 16 Pro Max modellerine ise A18 Pro işlemci ile güç verilecek. Pu’nun iddialarına göre bu işlemcilerin hepsi TSMC’nin daha verimli ikinci jenerasyon 3 nm üretim hattından çıkarılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

15 Pro ve 15 Pro Max’teki A17 Pro işlemci TSMC’nin N3B adı verilen üretim hattından çıkarken, yeni ailedeki tüm işlemciler N3E üzerine kurulacak. Bu bağlamda iPhone 16’ların işlemcileri tam olarak iPhone 15’lerden gelmemiş olacak, bağlı olarak 16 ve 16 Plus için A17 Pro’nun daha güçsüz bir versiyonu hazırlanmayacak ve bir seviyeye kadar yeni telefonlar için özel olarak yeni işlemciler tasarlanmış gibi olacak.

N3E temelinde A18 serisi mobil işlemcilerin daha yüksek saat hızlarına ulaşabileceği, bu sayede daha performanslı olacağı ve buna rağmen enerji sarfiyatını azaltacağı aktarılıyor. Yine Pu’ya göre iPhone 16 ailesinde Qualcomm’un Snapdragon X75 modemi olacak ve böyle telefonlar iPhone 15’lerden daha yüksek 5G bağlantı hızlarına ulaşabilecek.

Telefonların söylendiği kadarıyla mobil yanında WiFi hızları da artacak çünkü aile Wi-Fi 6e ile donatılacak. 2024’ün “Pro” modellerine 48 megapiksellik yeni bir ultra geniş açı kamera koyacağı iddia edilen Apple, 16 ve 16 Plus’ın arkasında ise yine iki farklı kameraya yer verecek. Son detaylara göre Apple, 16 Pro ve 16 Pro Max’in telefoto kameralarında aynı büyütme mesafesinde geleneksel optiklerden daha ince ve daha hafif olan yeni tip optiklere yer verecek.

iPhone 16 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli