reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Android 13 LOG Tasarım2

Android 14 öncesinde Android 13 en popüler sürüm oldu

Android 14 işletim sistemi öncesinde Android 13 işletim sistemi en popüler sürüm oldu. Sürüm kısa sürede ciddi artış gördü.

Google tarafından resmi olarak açıklandığı kadarıyla şu an en popüler Android sürümü, dünya genelindeki aktif Android telefonlar içerisinde en çok kullanılan Android işletim sistemi Android 13. Mayıs ayında yüzde 15 adaptasyon seviyesinde bulunan sürüm, ekim ayında yüzde 22,4’e kadar çıkış yapmış durumda. İkinci sırada ise ilk akla geldiği gibi Android 12 yer almıyor. Yüzde 21,6 adaptasyon oranı ile ikinci sürüm Android 11 oluyor, onu yüzde 16,1 adaptasyon oranı ile Android 10 takip ediyor, Android 12 ancak yüzde 15,8 ile dördüncü sırada bulunuyor. Bu gerçekten çok garip görünüyor, Android 12’yi dağıtmak adına firmalar pek özen göstermemiş gibi duruyor. Android konusunda dün Google CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklama ses getirmişti. Pichai’ye göre şirket güncellemeleri sıklaştırmak adına telefon üreticilerinin gelirini dahi artırıyormuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklama ile öğrendiğimiz kadarıyla telefon üreticilerine güncelleme sıklığını artırmaları için finansal teşvik programları uygulanıyor, bu bağlamda daha fazla / daha sık güncelleme gönderen firma Google servislerinden daha fazla para kazanıyor.

Güncellemelerin masraflı olduğunu belirten Sundar Pichai, bu yüzden teşvik uygulamalarına rağmen bazı üreticilerin ara güncellemeler yerine, potansiyel gelirden ödün vererek bir sonraki ana Android uygulaması üzerinde çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor.

Bu durum bazı Android telefonların neden çok sayıda güncelleme aldığını, bazılarının ise neden almadığını bir seviye kadar açıklıyor. Google bildiğimiz kadarıyla tüm Android telefonlara iki yıl güncelleme yapılmasını zorunlu kılıyor.

Android 13 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli