reklamı kapat

POPÜLER

iOS güncelleme
ios 11 adaptasyon
android

iOS adaptasyonunun Android’e üstünlüğü ulaşılmaz seviyede

Google‘ın geliştirdiği Android işletim sistemi, günümüzde birçok açıdan iOS işletim sisteminden daha gelişmiş konumda. Ancak Android‘in geride kaldığı öyle bir nokta var ki bu sorun nasıl çözülecek kimse bilmiyor.

Giriş cümlesini kullanıma sunulan yeni işletim sistemleri üzerinden söylüyoruz. Araştırma şirketi Mixpanel‘e göre iOS11 şu an tam yüzde 55 adaptasyon seviyesine ulaşmış durumda. Yani kullanımda olan tüm iPhone ile iPad cihazların yarısından fazlasında yüklü olan işletim sistemi, hatırlarsınız 19 Eylül tarihinde indirmeye sunulmuştu. Aradan geçen bir aylık sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan versiyon, bu açıdan Android tarafına çok büyük bir üstünlük kuruyor. Burada rakamlar ile konuşmak gerekirse güncel Android sürümü Oreo, bir aylık dönem sonrası sadece yüzde 0.2’lik bir adaptasyon seviyesi elde edebilmiş. Bu değer direkt olarak Google’dan gelirken, halen en popüler Android sürümü yüzde 32 ile Marshmallow olarak görünüyor.

ios 11 adaptasyon
android

iOS güncelleme üstünlüğü

Bu sorunu direkt olarak Android ekosisteminin yapısından kaynaklanıyor. Apple gibi kapalı bir platform olmayan Android, binlerce farklı telefona yükleniyor. Durum böyle olunca her telefona güncelleme getirmek büyük bir sorun halini alıyor. Google‘ın da süreci çok fazla sıkıştırmıyor olması da en çok kullanıcı mağdur ediyor. Orta seviye cihazları geçin amiral gemileri bile güncel Android sürümüne geçmekte çok geç kalıyor.