reklamı kapat

POPÜLER

Android Oreo

Açıklanan son rakamlara göre Android Oreo içler acısı durumda

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi konumundaki Android, güncelleme konusunda gelişemiyor. Google’ın açıkladığı son veriler ise Android Oreo‘nun durumunun çok kötü olduğunu gösteriyor.

Kullanımını yüzlerce farklı üreticinin desteğiyle sürekli olarak artıran Android, bunu maalesef güncelleme tarafında devam ettiremiyor. Yeni sürümlerin akıllı telefonlara gelmesi çok uzun sürüyor ve bu da sürekli olarak en büyük rakip iOS‘in gerisinde kalınmasına neden oluyor. Bu durum hem Google hem de üreticilerden kaynaklanırken, açıklanan son veriler durumun kötülüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Buna göre güncel sürüm 8.0 Oreo, şu an kullanımda olan tüm telefonların sadece ama sadece yüzde 0,5’inde yüklü bulunuyor. Bu noktada lider yüzde 29,7 ile iki yıllık Marsmallow olurken, Nougat bile halen yüzde 23,3 seviyesinde seyrediyor. Yani bırakın Oreo‘yu Nougat bile henüz Marsmallow‘u geçemiyor. Lolipop sürümü ise cihazların yüzde 26,3’ünde yüklü bulunuyor.

Android Oreo

Android Oreo uzaktan bakılan bir işletim sistemi

Birçok güncel sayılacak amiral gemisi akıllı telefonun dahi alamadığı Oreo, gerçekten uzaktan bakılan bir işletim sistemi konumunda bulunuyor. Şu an daha çok Pixel ve Nexus cihazlarda yer alan işletim sistemi, umuyoruz yeni yılda daha popüler hale gelir. Bunu gecikmeleri önlemek adına Project Treble isimli bir sistem dahi geliştiren Google, daha başarıya ulaşmış gibi görünmüyor.

İlgili video