reklamı kapat

POPÜLER

Android Nougat

Android Nougat’tan “sevindirmeyen” başarı

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi konumundaki Android, herkesin bildiği üzere güncelleme konusunda gelişemiyor. Bu noktada elde edilen bir başarı da kullanıcıları üzen tarafta karşımıza çıkıyor.

Gün geçtikçe daha büyük bir platform haline gelen Android, bunu halen güncelleme tarafında sürdüremiyor. Kullanıcılar sürekli olarak telefonlarına güncel sürümlerin ne zaman geleceğini merak ediyor. iOS’a bakıldığı zaman bu konuda gram ilerleme gerçekleştiremeyen platform, halen artık komik sayılan konularla gündeme geliyor. Örneğin açıklanan son rakamlara göre şu an dünyanın en çok kullanılan Android sürümü 2016’da çıkan Nougat olmuş durumda. 2018 yılında üç yıl eski Marsmallow‘u geride bırakan Nougat, şu an cihazların yüzde 28,5’i de yüklü bulunuyor. Marsmallow açıklanan son rakamlarda yüzde 28,1 seviyesinde bizleri karşılıyor. Sürecin en üzücü yanı ise en güncel sürüm Oreo‘ya bakıldığı zaman ortaya çıkıyor. Şu an tüm Android cihazların sadece 1,1’inde Oreo yüklü bulunuyor. Bu da platformun güncelleme konusunda ne kadar kötü olduğunu gözler önüne seriyor. Güncel sürüm iOS 11’in şu an tüm Apple cihazların yüzde 65’inden daha fazlasına yüklendiği belirtiliyor. Arada gerçekten büyük bir uçurum bulunuyor.

Android Nougat

Android Oreo “halen” uzaktan bakılan bir işletim sistemi

Bunu her seferinde üzülerek söylüyoruz. Birçok güncel amiral gemisi akıllı telefonun dahi alamadığı Oreo, gerçekten uzaktan bakılan bir işletim sistemi konumunda bulunuyor. Google’ın bu süreci değiştirecek somut bir adım içerisinde de olmadığı açıkça görülüyor. Eko sistemin farklı şirketlere rağmen tek bir güncelleme altyapısına geçirilmesi gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER