reklamı kapat

POPÜLER

Apple Google Android iOS 11
Apple Google Android iOS 11
Apple Google Android iOS 11

Apple’dan Android kullanıcılarını kıskandıracak iOS 11 rakamları

Teknoloji devi Apple, bugün en güncel işletim sistemi iOS 11’in resmi adaptasyon verilerini paylaştı. Ortaya çıkan sonuç ise yine Android platformunun en büyük sorununu gözler önüne serdi.

Advertisement

iOS işletim sistemi yeni sürümler konusunda biliyorsunuz Android‘in çok ama çok önünde yer alıyor. Açıklanan son rakamlar ise bunun değişmediğini gösteriyor. Apple’ın resmi rakamlarına göre iOS 11, aktif tüm iCihazların yüzde 76’sında yüklü bulunuyor. Adaptasyon konusunda ocak ayından bu yana tam yüzde 11 büyüme gösteren sürümü, yüzde 19 ile iOS 10 takip ediyor. Halen iOS 10 ve altındaki sürümleri kullanan cihazlar da bulunuyor. Şirkete göre bunlar da yüzde 5’lik bir kesimi oluşturuyor. Google’ın açıkladığı son rakamlara göreyse Android 8 / 8.1 şu an tüm cihazların sadece yüzde 4,6‘sında yüklü bulunuyor. Bu gerçekten kötü görünüyor ve kullanıcıları da üzmeye devam ediyor. Dev Android üreticileri bile güncelleme konusunda halen isteneni veremiyor. Şu an en çok kullanılan Android sürümleri Lollipop, Marshmallow ve Nougat olarak görünüyor. Yani halen daha önceki sürümler bile büyük bir bölümü oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Google Android iOS 11
Apple Google Android iOS 11

Android ile iOS arasındaki fark çok büyük

Elbette bunun arkasında bazı nedenle bulunuyor. Örneğin Apple ekosistemi kendisi yönetiyor. Yani iOS işletim sistemini sadece kendi cihazlarında sunan firma, bu sayede güncelleme konusunda sorun yaşamıyor. Android ise yüzlerce farklı üreticiye dağılmış durumda. Ana sürümleri Google geliştirmesine rağmen esas güncellemeyi telefon üreticileri yapıyor. Üreticiler de her yıl yeni model tanıttıkları için güncelleme konusuna önem vermiyor. Buna yıllar geçmesine rağmen Google’ın bulduğu bir çözüm bulunmuyor. Maalesef Project Treble altyapısı da tam olarak isteneni veremiyor.

İlgili Video

Üç arka kameralı akıllı telefon