reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 11

Apple, iOS 11 ile adaptasyon konusunda sınırları zorluyor

Son dönemde iPhone yavaşlatma haberleriyle gündemden düşmeyen Apple, biliyorsunuz yeni iOS sürümlerini eski cihazlara getirme konusunda büyük takdir topluyor. Bu çaba da son açıklanan rakamlara göre meyvesini veriyor.

Apple‘ın geliştirici sayfasında yer alan resmi bilgiye göre iOS 11, şu an tüm iCihazların yüzde 65’inde yüklü bulunuyor. iPhone 5s, iPod Touch (6. nesil) ve iPad Mini 2’ye kadar destek veren işletim sistemi, görünüşe göre kullanıcıların çok büyük bir bölümü tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bu da gerçekten özellikle güvenlik için çok iyi görünüyor. Yeni sürümü yüzde 28’lik kullanımla iOS 10 takip ediyor. Tüm iCihazların yüzde 7’si ise halen iOS 9 ve altındaki sürümleri kullanıyor.

iOS 11 için durumu böyle, peki ya Android Oreo?

Google tarafından açıklanan son verilere göre güncel Android sürümü Oreo, şu an aktif cihazların sadece ama sadece yüzde 0.5’inde bulunuyor. Şu an en çok kullanılan Android sürümü yüzde 28.6 ile Marshmallow görünüyor. Peki bu neden böyle oluyor? Bu sorun direkt olarak Android ekosisteminin yapısından kaynaklanıyor. iOS gibi kapalı bir platform olmayan Android, binlerce farklı telefona yükleniyor. Durum böyle olunca her telefona güncelleme getirmek büyük bir sorun halini alıyor. Google‘ın da süreci çok fazla sıkıştırmıyor olması da en çok kullanıcı mağdur ediyor. Orta seviye cihazları geçin amiral gemileri bile güncel Android sürümüne geçmekte çok geç kalıyor.