reklamı kapat

POPÜLER

iOS 17 iOS 17.0.1 LOG Tasarım

iOS 17’nin benimsenme oranı yüzde 77’ye kadar ulaştı

iOS 17 işletim sisteminin benimsenme oranı, Apple tarafından paylaşılan resmi veriye göre yüzde 77’ye kadar ulaştı.

Apple, iOS 17 işletim sisteminin şu anda aktif olarak kullanımda olan iPhone’ların yüzde 77’sinde yüklü olduğunu açıkladı. Aktif olarak kullanımda bulunan iPhone’ların yüzde 14’ünde ise halen iOS 16 işletim sistemi yer alıyor. Son dört yılda tanıtılan iPhone’lar için bu oranlar sırasıyla yüzde 86 ve yüzde 11 olarak karşımıza çıkıyor. Apple, iPadOS 17’nin ise şu anda aktif olarak kullanımda olan tüm iPad’lerin yüzde 68’inde yüklü olduğunu açıklıyor. iPad tarafındaki iPadOS 16 kullanımı ise şu an yüzde 17 seviyesinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WWDC24’te tanıtılan yeni işletim sistemi iOS 18 içinse Apple şunları aktarıyor: “Apple, daha fazla özelleştirme seçeneğine, Fotoğraflar uygulamasının tasarımında bugüne kadar yapılan en büyük değişikliğe, kullanıcıların Mail uygulamasında gelen kutusunu yönetmelerini sağlayan yeni yollara, Uydu üzerinden Mesajlar özelliğine ve çok daha fazlasına yer veren çok kapsamlı iOS 18’in ön tanıtımını yaptı. Kullanıcılar Ana Ekran’daki tüm boş alanlarda uygulamaları ve araç takımlarını düzenleyebilecek, Kilit Ekranı’nın altındaki düğmeleri özelleştirebilecek ve Denetim Merkezi’nde daha fazla denetime hızlıca erişebilecek.

Fotoğraf arşivleri, Fotoğraflar uygulamasında yeni, tek bir görünümde otomatik olarak düzenleniyor ve yeni yardımcı koleksiyonlar, favorilere kolayca erişmenizi sağlıyor. Mail uygulaması, aygıt içi akıllı teknolojileri kullanarak mail’leri kategorilere ayırıyor ve gelen kutusunu sadeleştiriyor. iMessage uygulamasına ise yeni metin efektleri geliyor. iPhone’da mevcut olan uydu özellikleriyle aynı çığır açıcı teknolojiden alınan güçle kullanıcılar şimdi hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmadığında Mesajlar uygulamasıyla uydu üzerinden iletişim kurabiliyor.”

“iOS 18’i kullanıma sunmaktan heyecan duyuyoruz. Bu sürüm, yeni özelleştirme olanakları ve özellikleri, yeniden tasarlanmış bir Fotoğraflar uygulaması ve bağlantıda kalmanın inanılmaz güçlü yollarını sunan Mesajlar uygulaması gibi muhteşem özellikler içeren büyük bir yazılım güncellemesi. iOS 18 herkesin işine yarayacak özelliklerle dolu.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu sürüm aynı zamanda, gizliliği esas alarak iPhone deneyimini dönüştürecek kullanıcı dostu, güçlü ve anında fayda sunan deneyimler yaşatan Apple Intelligence ile son derece heyecan verici yeni bir kişiye özel akıllı teknoloji çağının başlangıcını da temsil ediyor. Kullanıcılarımızın bu yenilikleri denemesi için sabırsızlanıyoruz.”

iOS 18 işletim sistemi yıl sonuna doğru şu iPhone modellerine yüklenebilecek: “iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE (2. nesil) ve iPhone SE (3. nesil).

iOS 17 verileri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X