reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Optimus

Tesla: “Fabrikada otonom olarak çalışan iki Optimus insansı robotumuz var”

 - Güncelleme: 13 Haziran 2024 08:57

Elektrikli otomobil pazarının dev ismi Tesla bugün, “Fabrikada otonom olarak çalışan iki Optimus insansı robotumuz var” açıklamasını yaptı.

Bu konuda maalesef daha fazla detay verilmedi. Bu robotları büyük ihtimalle ufak görevlerde test eden şirket, Tesla Optimus için şimdiye kadar çok sayıda video paylaşımı yaptı. Örneğin aşağıda izleyebileceğiniz videoda, Optimus’u bir kez daha geliştirme sahasında dolaşırken gördük. Yürüme konusunda hızı halen yüksek olmayan ancak her seferinde yavaş yavaş hızlanan robot, denge konusunda zemin bozuk değilse çok fazla bir sorun yaşamıyor. Optimus için daha önce ise bir tişört katlama videosu paylaşılmıştı. Robot bu konuda yavaş ancak hassas çalışıyor ve iyi sayılacak bir sonuç ortaya koyuyor. En son ise aşağıda izleyebileceğiniz yeni videoda robotu pil hücrelerini sıralarken görmüştük. Günün birinde çok sayıda insanın yerini alacak Optimus, Elon Musk’a göre bu yıl içinde 22 hareket derecesine sahip (Şu an 11 hareket derecesi) yeni bir ele geçiş yapacak.

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından robot için paylaşılan sayfanın altında izleyebileceğiniz daha önceki video ise robotun geldiği son aşamayı gözler önüne sermiş ve bu aşama oldukça dikkat çekmişti. Videoda gösterildiği üzere ayaklarını ve ellerini hassas şekilde hareket ettirebilen Optimus, Tesla tarafından özel tasarlanan donanımlar / motorlar üzerine kuruluyor, artık eskiye nazaran yüzde 30 daha hızlı hareket ediyor, boynunu iki eksende hareket ettirebiliyor, 10 kg kilo vermiş durumda ve artık çok daha dengeli görünüyor. Yeni elleri eskiye nazaran çok daha hareketli, hızlı ve hassas olan Optimus, artık tüm parmakları üzerinden hassas basınç algılaması gerçekleştirebiliyor ve böylelikle yumurta gibi kırılgan objeleri rahatlıkla hareket ettirebiliyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin