reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli araç

Almanya elektrikli araç üretiminde Avrupa lideri oldu

Almanya elektrikli araç üretiminde Avrupa lideri oldu. Dünya liderliği ise başka bir ülkenin elinde yer alıyor.

Almanya merkezli otomobil üreticileri 2023 yılında yaklaşık 1,27 milyon adet BEV (bataryalı elektrikli araç) ve PHEV (Plug-In Hibrit elektrikli araç) araç üretti. Bu sonuç ile Avrupa üretim lideri olan Almanya, küresel tarafta ise Çin’in ardından ikinci sıraya yerleşti. Alman otomotiv endüstrisi birliği VDA, 2023 yılında 995 bin adet tamamen elektrikli aracın Almanya’daki otomobil üretim hatlarından çıktığını söyledi. Çin, küresel elektrikli araç üretimine hakim ancak Çin’de üretilen araçların çoğu yurt içinde satılıyor. Almanya’da üretilen elektrikli araçların ise yüzde 76’sı yurt dışına gidiyor. Dünyanın en büyük üçüncü elektrikli araç üreticisi konumunda ABD yer alırken, Almanya’da elektrikli otomobil üreten firmalar arasında ABD merkezli Tesla da yer alıyor. Hatta Tesla’nın Almanya fabrikası geçtiğimiz ay bir 5G videosu ile gündeme gelmişti. Buradaki X paylaşımında ya da sayfanın altında izleyebileceğiniz videoda, Tesla’nın Almanya fabrikasına (Giga Berlin) kurduğu özel 5G ağının faydalarından bahsediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv üretiminde özel 5G ağını büyük ölçekte kullanan ilk şirketlerden birisi olduklarını belirten Tesla, kurulan altyapı ile fabrikadaki makinelerin sürekli olarak düşük gecikme ve yüksek kararlılıkta çalışabildiğini belirtiyor. Daha önce fabrika dışına kararlı bağlantı altyapısı kurmanın çok maliyetli olduğunu belirten (Sahaya fiber ile elektrik hattı döşeme vb.) şirket, şimdi açık alanlarda tek bir 5G anteni üzerinden kararlı bir ağ oluşturduklarını aktarıyor.

Bu ağın kendilerine büyük fayda sağladığını ve yönetimi kolaylaştırdığını belirten dev üretici Tesla, 5G konusunda geçtiğimiz aylarda da gündeme gelmişti. Biliyorsunuz şirketin tüm araçları internete bağlı ve bu sayede uzaktan güncelleme alabiliyorlar. Bu konuda 3G ile bağlayan ve daha sonra 4G LTE seviyesine çıkan firma, araçları ve aynı zamanda geliştirdiği Optimus robotları için düşük gecikme ile fark yaratan 5G teknolojisi özelinde de önemli planlar yapıyor. Bunun için bağlantı teknolojilerinde tecrübeli mühendisler arayan marka, elektrikli araçlarını ve robotlarını üretim tesislerindeki özel 5G ağ altyapısına bağlamak istiyor, bu altyapının herkese açık 5G altyapısına bağlantıyı da mümkün kılacağı düşünülüyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin