reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla Bot

İnsansı robot odaklı Tesla Optimus projesi için üretim tarihi verildi

Tesla tarafından aktif olarak geliştirilen insansı robot için tarih geldi. Tesla Optimus projesi için yeni yılda somut adımlar atılabilir.

Daha önce Tesla Bot adı verilen insansı robot, Tesla Optimus projesi adı altına yer alıyor ve gelen son bilgilere göre 2023 içerisinde üretime giriyor. Robot için uzun süredir işe alımlar yapılıyor ve ciddi şekilde gizli çalışmalar yürütülüyor ancak 2023 yılında üretim biraz fazla iyimser görünüyor. Eğer 2023 hedefi tutarsa ilk prototipin 2022 içerisinde karşımıza çıkma ihtimali olan insansı robot, bildiğimiz kadarıyla tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlanıyor, gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerine kuruluyor ve ilk bilgilere göre 60 kg ağırlıkta.

Bu robot hakkında geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Türkiye’de operasyona başlayacak Tesla’nın CEO’su Elon Musk,Tesla insansı robot benzersiz bir kişilik geliştirebilir” demişti. Musk’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olması. Tesla Bot’un sahibine bağlı olarak kişilik geliştireceği ve temel görevler yanında bir arkadaş olacağı da aktarılıyor

Elon Musk’ın robot hakkında daha önce yaptığı çok ses getiren başka açıklamaları da olmuştu. Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Optimus projesi altında geliştirilen Tesla Bot’un gerçekten göstereceği performansı hep birlikte göreceğiz. Fabrikalarında robot kullanımı konusunda çok tecrübeli olan Tesla, bakalım bu tecrübeyi insansı robot formunda iyi şekilde kullanabilecek mi?

Tesla Optimus projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin