reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Bot

İnsansı robot Tesla Bot için ilk görsel paylaşımı yapıldı

Tesla tarafından aktif olarak geliştirilen insansı robot Tesla Bot için ilk görsel firma tarafından paylaşıldı.

Tesla Bot adı verilen insansı robot, Tesla Optimus projesi adı altında yer alıyor ve 2023 içerisinde üretime alınma amacıyla geliştiriliyor. Bu konuda geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yapan CEO Elon Musk, robotun 30 Eylül tarihli Tesla AI Day kapsamında çalışır prototip versiyonu ile karşımıza çıkarılacağını söylemişti. Kısa süre önce ise yukarıda gördüğünüz fotoğraf firmanın resmî sitesine eklendi. Burada robotun şimdilik sadece elleri ve üst kol kısmı görünüyor. Mekanik olarak aşırı özel bir seçenek olacak gibi durmayan robot hakkında, Elon Musk’ın bizzat yaptığı açıklamalar dışında çok fazla bilgimiz bulunmuyor. Robot üzerinde birçok yetenekli kişinin çalıştığını belirten ve bu taraftaki kadroyu sürekli olarak büyüttüklerini aktaran Musk, robotun tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlandığını, gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerine kurulduğunu ve 60 kg ağırlıkta olduğunu aktarıyor.

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda “Tesla insansı robot benzersiz bir kişilik geliştirebilir” açıklaması ile de çok ses getirmişti. Musk’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olmasıydı. Tesla Bot’un sahibine bağlı olarak kişilik geliştireceği ve temel görevler yanında bir arkadaş olacağı da belirtiliyor. Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Bot’un gerçekte göstereceği performansı çok merak ediliyor. İnsansı robot üretmek, robot teknolojisinin en zor seviyesi ancak Musk zorluğu fazlasıyla seviyor. Ünlü isim biliyorsunuz SpaceX ve Tesla’da birçok yapılamaz denilen şeyi gerçeğe dönüştürmeyi başardı.

Tesla Optimus projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin