reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, bu sefer “KPLO” görevini gerçekleştirdi [Video]

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, durmuyor ve ticari görevlere aktif olarak devam ediyor. Bu sefer KPLO görevi tamamlandı.

Geçtiğimiz saatlerde daha önce Arabsat-6A, STP-2, COSMO-SkyMed Second Generation FM2 ve iki farklı Starlink görevinde kullanılan Falcon 9 roket ile beraber sorunsuz bir KPLO görevi gerçekleştirildi. Bu tüm aşamalarını yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz görev, direkt olarak Güney Kore için gerçekleştirildi. Görev kapsamında Korea Pathfinder Lunar Orbiter uzay aracı, Lunar Transfer Orbit‘e götürüldü. Güney Kore’nin Dünya yörüngesi dışındaki ilk uzay görevinde Ay’a ulaşılacak ve Ay yüzeyinden detaylı analizler gerçekleştirilecek. KPLO’nun Ay’a ulaşması giriş yaptığı yörünge üzerinden biraz zaman alacak. Bu görevde kullanılan Falcon 9 roketi bir kez daha herhangi bir görüntü yayınlamadan otonom deniz üstü platformu Just Read the Instructions’a dikey olarak indiren SpaceX, 2022 içerisinde yapılan hiçbir gövde sorun yaşamadı. Sadece bir kalkış tahmin edilenden bir gün sonra gerçekleştirildi.

2021’de çok iyi bir yıl geçiren ve sorunsuz olarak çok sayıda görev ile büyük gelirler elde eden şirket, Elon Musk’a göre 2022 toplamında 60 farklı kalkış / görev gerçekleştirmeyi hedefliyor. Firma bu hedefe emin adımlarla ilerliyor.

En son görevde Falcon 9’un kalkışı tam olarak böyle oldu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son görevde Falcon 9 bir kez daha deniz üstü otonom gemiye dikey olarak iniş yaptı:

Korea Pathfinder Lunar Orbiter böyle ayrıldı:

SpaceX başarıları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili