reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX CRS-25

SpaceX, bu sefer “CRS-25” görevini gerçekleştirdi [Video]

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, durmuyor ve ticari görevlere aktif olarak devam ediyor. Bu sefer CRS-25 tamamlandı.

Geçtiğimiz saatlerde Falcon 9 roket ile beraber sorunsuz bir CRS-25 görevinin ilk kısımları gerçekleştirildi. Bu tüm süreci yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz görev, direkt olarak Uluslararası Uzay İstasyonu yani ISS merkezli ikmal için gerçekleştirildi. Bu 25. görev kapsamında kullanılan Falcon 9 roketi bir kez daha harika bir video ile otonom deniz üstü platformu A Shortfall of Gravitas’a dikey olarak indiren SpaceX, 2022 içerisinde şimdiye kadar 24’ten fazla göreve imza attı. 2021’de çok iyi bir yıl geçiren ve sorunsuz çok sayıda görev ile büyük gelirler elde eden şirket, Elon Musk’a göre 2022 toplamında 60 farklı kalkış / görev gerçekleştirmeyi hedefliyor. Firma bu hedefe yıl bitmeden ulaşabilecek gibi görünüyor.

Bu Falcon 9 roket merkezli görevler arasında uzaydan internet sağlayan Starlink için yapılacak görevler de bulunuyor. Musk’ın yılın başında yaptığı açıklamaya göre operasyonel Starlink uydu sayısı önümüzdeki dönemde tam 4.200’e ulaşacak. Starlink, bir sorun olmazsa 2023 içerisinde Türkiye’de de aktif edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Görevde Falcon 9’un kalkışı tam olarak böyle oldu:

Görevde Falcon 9’un inişi ise böyle oldu:

Kısa süre içerisinde ISS’e kenetlenecek Dragon, Falcon 9’dan böyle ayrıldı:

SpaceX başarıları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili