reklamı kapat

POPÜLER

kargo odaklı drone

Google çatı şirketi yeni kargo odaklı drone modelleri tasarlıyor

Google çatı şirketi Alphabet, büyük önem verdiği drone ile kargo taşıma konusunda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Günümüzde birçok firma kargo taşıma sürecini değiştirmek ve drone’lar ile havada taşımacılık gerçekleştirmek istiyor. Bu konuda çalışan isimlerden birisi de Alphabet’in “Wing” isimli bölümü. Wing, 2019’un başından bu yana Avustralya merkezli olarak ufak çaplı drone ile kargo taşıma operasyonu yürütüyor. Wing aynı zamanda ABD merkezli denemeler de gerçekleştiriyor. Bu konuda birden fazla hava aracı üzerinde çalışan firma, bugün bazı yeni seçeneklerini gözler önüne serdi. Alphabet, yukarıda paylaşılan tasarımlarda görüldüğü üzere farklı boyutlarda ancak benzer yapıda drone’lar geliştiriyor. Şimdilik prototip aşamasında olan bu çok sayıda motora sahip seçenekler, boyutlarıyla doğru orantılı taşıma kapasitesine sahipler. Büyük olanlar ile daha fazla yük taşınabiliyor, ufak olanlar daha temel taşıma görevlerine odaklanıyor.

Firma şimdilik 2 kg üstündeki yüklere pek odaklanmıyor çünkü günümüzde daha çok bu seviyede paketlerin taşındığını tespit ettiklerini belirtiyor. Bu hava araçlarının üretimi konusunda henüz bir bilgi vermeyen şirket, ileride daha büyük yüklerin altından kalkabilen seçenekler ile ses getirebilir. Günümüzde çok daha büyük yüklere odaklanan başka firmalar bulunuyor.

Alphabet, geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla Teksas merkezli ciddi bir operasyona da başlıyor. Yukarıdaki videoda tanıtılan bu yeni operasyon sayesinde belirli firmalar ufak drone’lar kullanarak dondurma ve ilaç gibi ufak ürünleri siparişi veren müşterilere havadan götürülecek. Bu süreç için yine video içerisinde görebileceğiniz 1,5 kg yük taşıyabilen ufak sayılacak drone’lardan kullanacak firma, süreçte ipe bağlanan özel kâğıt taşıma hazneleri kullanıyor.

Bu içerisine ürünler konulacak hazneler drone’dan indirilen ipe takılıyor ve yukarıya çekiliyor. Müşterinin evine gidildiği zaman da süreç benzer şekilde çalışıyor. Drone direkt olarak yere inmiyor, ip yardımıyla sadece paket aşağıya indiriliyor. Bu sayede güvenli sayılacak bir süreç elde ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan açıklamaya göre videodaki drone’lar 10 km içerisinde sevkiyat yapılacak ve süreç operatörler tarafından sürekli olarak gözetlenecek. Aktarım genel olarak otonom şekilde işleyecek ancak işlerin kötü gitmesi durumlarına karşı olarak insanlar drone’ları devamlı olarak takip edecek.

Drone ile kargo taşıma yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması