reklamı kapat

POPÜLER

Amazon, drone ile kargo taşımayı ABD dışına çıkarıyor

Alışveriş devi Amazon, drone’lar ile havadan kargo taşımacılığını gerçeğe dönüştürme konusunda çalışmalara devam ediyor.

Amazon, büyümeye ve farklı alanlarda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Araçlar yanında uçaklar aracılığıyla da taşımacılık yapan firma, uzun yıllardır taşıma sürecinde drone’ları da kullanmak istiyor ve bu konuda testler yapıyordu. Firma bu amacına geçtiğimiz dönemde ulaştı, “Amazon Prime Air” isimli hizmet Lockeford Kaliforniya ve College Station Teksas merkezli olarak faaliyet göstermeye başladı. Daha önce yapılan açıklamaya göre Prime Air için maksimum taşıma kapasitesi 2,2 kg seviyesinde çünkü şirket gönderilerinin yüzde 85’inin bu ağırlığın altında olduğunu söylüyor. Kişilerin paketlerini arka bahçelerine drone ile bırakan ve bunu ileride birçok şehirde standart hale getirmek adına ciddi çalışmalar yapan şirket, kısa süre önce resmi bir duyuru yaptı ve süreci önümüzdeki yıl İngiltere ve İtalya‘ya genişleteceklerini duyurdu. Drone taşımacılığı özelinde ilk defa ABD dışına çıkacak firma, henüz İngiltere ve İtalya için spesifik bir konum bilgisi vermiyor ancak sadece belirli şehirlerde ufak çaplı bir başlangıç bekleniyor. İngiltere ve İtalya’da MK30 isimli yeni drone modelini kullanacak alışveriş devi, bu drone’un hava şartlarından daha az etkilendiğini ve çok daha sessiz olduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son duyduğumuz kadarıyla şirket drone ile teslimat konusunda ABD’de yüksek bir kullanım seviyesine ulaşamıyor. Peki neden? ABD’de evlerin yapısı uygun olmasına rağmen neden drone ile kargo sevkiyatı çok az yapılıyor? Yapılan açıklamaya göre bunun arkasında FAA kuralları yer alıyor, Amazon’un drone modelinin yollar üzerinden kendi başına geçmesine izin verilmiyor. FAA kuralları kapsamında drone’un bir yoldan uçarak geçmeden önce bir insan tarafından yolun müsait olduğunun kontrol edilmesi gerekiyor.

Yani insanların yerini alması için tasarlanan bir drone’un, bir yerlere gitmek için yine insanlara ihtiyacı bulunuyor. İnsanların üzerinden geçirilmesi de yasak olan drone’lar, şu aşamada kurallar nedeniyle geniş çaplı kargo taşımacılığı için yaygın hale gelebilecek gibi görünmüyor. FAA belirli konularda kuralları gevşetebilir ancak bu hava araçları açık olarak yakın gelecekte kargocuları işinden etmeyecek.

Amazon ve drone ile kargo planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

İLGİLİ HABERLER