reklamı kapat

POPÜLER

YouTube Music LOG Tasarım

YouTube, müzisyenlerin sesini yapay zeka üzerinden başkalarının kullanımına sunmak istiyor

Video tarafının en büyüğü konumunda olmayı sürdüren YouTube, ilginç bir yapay zeka merkezli çalışma ile gündemde yer alıyor.

Son dönemde yapay zeka tarafına çok fazla önem veren YouTube, bugün gündeme geldiği kadarıyla müzisyenlerin / şarkıcıların sesini yapay zeka üzerinden kullanılabilir hale getirerek başkalarına sunmak istiyor. Bu sayede oluşturulan videolar / müzik videoları ünlü bir şarkıcının sesiyle seslendirilebilecek (Sesi kötü söz yazarları buna bayılabilir), bundan videoyu oluşturan kişi yanında sesi kullanılan müzisyen de para kazanacak. Bu sistem üzerinde uzun zamandır çalıştığı ve altyapıyı orijinalde eylül ayındaki “Made On YouTube” etkinliğinde duyurmak ve ardından ufak çaplı beta testlerini başlatmak istediği aktarılan şirket, bunu yapamadı çünkü haberlere göre Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve Warner Music Group gibi müzik şirketleriyle olan görüşmeler beklendiğinden çok daha yavaş ilerliyor. Şu an özellikle para kazanma konusunda bazı soru işaretlerinin olduğu aktarılıyor, müzik şirketleri söylendiği kadarıyla bazı pürüzlere rağmen sürece sıcak bakıyor. Müzik şirketleri yapay zekanın müzik dünyasının değiştireceğini düşünüyor ve bu konuda geç kalmak istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube bundan önce tanıttığı yeni özellikler ile gündeme gelmişti. Firma bu yeni özellikleri kapsamında kişilerin izledikleri kanallara abone olma oranını artırmak adına ufak ancak etkili olabilecek bir adım atmıştı. Özel bir otomatik sistem kuran firma, içerik üretici video içerisinde izleyicilerine “kanalıma abone olun” dediği zaman bunu algılıyor ve abone ol butonunu RGB’li bir aydınlatma animasyonu ile öne çıkarmaya başlıyor. Bazı kişilerin abone olma butonunu bulmasını kolaylaştıracak bu özellik, “beğenme” butonu için de çalışıyor ve yakında her içerik üreticiye açılacak bilgisi veriliyor. Buna ek olarak mobil uygulamaya bir “sabit / stabil” ses özelliği de geldi.

Bu açıldığı zaman istenmeyen ses patlamaları engellenecek, ses tüm video boyunca aynı seviyede kalacak. Bu gerçekten çok ama çok sevindirici bir özellik ve yerleşik olarak açık gelecek. Artık video oynatma hızını iki katına çıkarmak için bir video penceresine basılı tutmak yeterli oluyor ve yanlış dokunmalar adına ekran kilitlenebiliyor (Açmak için belirli bölüme basılı tutulması gerekecek). Kütüphane ve hesap sayfalarını “Siz” adı verilen yeni bir sekmede birleştiren YouTube, yakında Android uygulamasına söyleyerek veya mırıldanarak şarkı arama sistemini getirecek.

YouTube yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER