reklamı kapat

POPÜLER

Amazon drone

Amazon’dan kargo taşımacılığı için ilginç drone [Video]

Alışveriş devi Amazon, drone’lar ile havadan kargo taşımacılığını gerçeğe dönüştürmek için en çok çalışan isimler arasında yer alıyor. Firma işte bu konuda yeni bir drone daha tanıttı.

Jeff Bezos’u dünyanın açık ara en zengin insanı yapan Amazon, büyümeye ve farklı alanlarda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Araçlar yanında uçaklar aracılığıyla da taşımacılık yapan firma, biliyorsunuz bu süreçte drone’ları da kullanmak istiyor. İşte bu konuda önemli bir adım daha atıldı. Firma kısa süre önce yeni Prime Air kargo drone modelinin videosunu yayımladı. Otonom olarak uçabilen ve yukarıda izleyebileceğiniz videoda da gerçek olarak gözler önüne serilen kargo drone’u, özellikle gövde yapısıyla fark yaratıyor. Bu açıdan daha önce gördüklerimize hiç benzemeyen araç, dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor. Havalandığı zaman öne doğru yatarak hızlı uçuş moduna geçen drone’un, oldukça sağlam / güvenli olduğu belirtiliyor. Amazon, güvenliğin kullanıcılar için çok büyük önem arz ettiğini belirtiyor. Tamamen elektrikli yapıda tasarlanan araç, tek şarjla 24 km uçabiliyor ve şimdilik sadece 2.2 kg civarında yükleri taşıyabiliyor. Satın alınan paketleri 24 km içerisinde 30 dakikada teslim edebileceği söylenen araç, termal ve derinlik kameraları ile kazalara karşı sonar ile donatılmış durumda. Bu sayede önüne çıkan engellerin (Elektrik telleri, ağaçlar vb.) etrafında dolanabilen drone’un, ne zaman kullanıma çıkacağı henüz açıklanmıyor. Ancak bunun hemen olması beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon, kargo taşımacılığını drone ile havadan yapmaya kararlı

Firmanın bunu gerçekten yapacak gücü elinde bulunuyor. Bu konuda çok uzun zamandır çalışmalar yapan ve denemeler yağan alışveriş devi, taşımacılığın geleceğini çok daha iyi hale getirmek istiyor. Sürekli olarak artan internet üzerinden alışverişe yetebilmesi için bu tarz otonom araçlar ihtiyaç olduğunu iyi bilen firma, iddialı adımlar atmaya devam ediyor.