reklamı kapat

POPÜLER

Amazone drone

ABD’de bir kişi Walmart’ın kargo drone’unu vurduğu için tutuklandı

ABD’de ilginç bir gelişme gündeme geldi. Florida’da yaşayan bir adam, Walmart şirketinin kargo drone’unu vurduğu için tutuklandı.

Florida’da yaşayan 72 yaşındaki Dennis Winn, çıkan haberlere göre hava araçlarına ateş etmek yasa dışı olduğu için tutuklanmış durumda. Walmart şirketinin kullandığı kargo drone’unda taşınan pakete 9 mm tabancasıyla tek el ateş ederek hasar veren Winn, şu anda birden fazla suçlama (açık alanda ateş etmek, mala zarar vermek vb. gibi) ile karşı karşıya. Winn, polise verdiği ifadesinde ise drone’u uzaklaştırmaya çalıştığını ancak bunu yapamayınca ateş etmeyi tercih ettiğini söyledi. Kargo drone’u söz konusu olduğunda son dönemde en çok ses getiren firma ise Amazon oluyor. Amazon, drone’lar ile havadan kargo taşımacılığını geleceğin standardı haline getirmek adına çalışmaya devam ediyor. Amazon Prime Air” isim altında belirli bölgelerde drone teslimatları da yapan şirket, geçtiğimiz ay ABD Federal Havacılık İdaresi’nden görsel görüş hattının ötesinde kalan yerlere taşıma yapmak adına (BVLOS izni) özel bir izin aldı. Yani artık drone’larıyla daha da uzak mesafelere kargo götürecek şirket, bu operasyonu en son Lockeford Kaliforniya ve College Station Teksas’a da götürmüştü. Alışveriş devi Prime Air hizmetinde 2,2 kg seviyesindeki kargolara odaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişilerin paketlerini arka bahçelerine bırakan ve bunu ileride birçok şehirde standart hale getirmek isteyen şirket, süreci önümüzdeki yıl İngiltere ve İtalya‘ya da genişletecek. Drone taşımacılığında ilk defa ABD dışına çıkacak firma, henüz İngiltere ve İtalya için spesifik bir konum bilgisi vermiyor. İngiltere ve İtalya operasyonunu çok ufak bir kapasite ile başlatacak şirket, iki büyük Avrupa ülkesinde MK30 isimli yeni drone modelini kullanacak. Bu drone’un hava şartlarından daha az etkilendiğini ve çok daha sessiz olduğunu belirtiyor.

Kargo drone gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca