reklamı kapat

POPÜLER

DJI

Drone üreticisi DJI, elektrikli bisiklet alanına da giriş yapıyor

Özellikle drone modelleriyle tanınan ancak ürün gamında çok sayıda ürün bulunan DJI, elektrikli bisiklet alanına da giriş yapıyor.

DJI, X üzerinde yapılan resmi paylaşıma göre 3 Temmuz tarihinde bir elektrikli bisiklet motoru tanıtacak. Bu motora “Avinox” adını verecek şirket, aynı zamanda “Amflow” isimli bir bisiklet markası oluşturuyor gibi de görünüyor. İddiaya göre şirket Amflow adı altında kendi elektrikli bisiklet modelini ya da modellerini satmaya hazırlanıyor. Drone’ları için çok güçlü motorlar geliştiren firma, şu anda alandaki tecrübesiyle elektrikli bisiklet ya da elektrikli bisiklet motoru pazarında çok iddialı olacak izlenimi oluşturuyor. DJI bu aralar daha çok ABD yasağı ile gündeme geldi. Biliyorsunuz ABD ile dünyanın en büyük drone üreticilerinden biri olan DJI’ın arası hiçbir zaman iyi olmadı. Çin merkezli DJI’a karşı şimdiye kadar birçok yasal sınırlama getiren ABD, şimdi daha büyük bir adım atıyor. Bir süredir DJI drone’ları ABD genelinde yasaklayacak bir yasa tasarısı masada yer alıyordu ve Countering CCP Drones Act olarak geçen bu yasa tasarısı geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu kapsamda DJI imzalı drone’ların ABD Federal İletişim Kurulu’nun “Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Yasası” kapsamındaki bir listeye ekleneceği söyleniyor. Ulusal güvenlik riski oluşturan iletişim ekipmanı veya hizmetlerinin ABD ağlarında çalışmasını engelleyen bu yasa nedeniyle şirketin, 2025 yılı itibarıyla ABD’de drone satamayacağı belirtiliyor. Bu konuda daha önce bir açıklama yapan DJI şunları söylemişti: “DJI’ın ürettiği drone’ları hedef alan bir ABD yasa tasarısı, ABD’deki tüm kullanıcıları tehdit ediyor. FCC yetkilerinin iptal edilmesi, mevcut drone’ları kullanım dışı bırakabilir.

Üzerinde çalışılan yasa yürürlüğe girerse, Amerikalılar yeni DJI drone’larına erişimlerini kaybedecek. DJI’ın FCC yetkilerinin kaldırılması halinde ise mevcut modeller uçurulamayacak. Bu durum eğlence amaçlı, ticari ya da devlet kullanımına bakılmaksızın tüm drone sahipleri için geçerli olacak.” Firma, bu sürecin gerçekleşmemesi için kişilerin buradaki internet sitesinden itirazda bulunmasını istemiş ve TikTok gibi büyük bir mücadeleye girişmişti.

DJI elektrikli bisiklet gelişmeleri yanında bu ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın