reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube artık yüzünüzü veya sesinizi taklit eden yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriklerin kaldırılmasını talep etmenize izin veriyor

YouTube artık yüzünüzü veya sesinizi taklit eden yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriklerin kaldırılmasını talep etmenize izin veriyor.

YouTube, geçtiğimiz ay yaptığı duyuruda müzisyenlerin yapay zeka klonlarını engellemeye başlayacağını duyurmuştu. Şirket yakında müzik şirketlerine, bir sanatçının kendine has şarkı söyleme/rap yapma sesini taklit eden yapay zeka temelli içerikleri kaldırmaları için bir yol sunacak. Buna ek olarak içerik üreticilerin de önümüzdeki yıldan itibaren yapay zeka tarafından üretilen içerikleri etiketlemeleri gerekecek. Üretken yapay zeka sistemleri kullanılarak oluşturulan sahte ya da taklit içeriklerden doğan zararları önlemek isteyen platform, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerin doğru şekilde etiketlenmemesine, içerik kaldırma ve para kazanmayı kapatma yaptırımlarıyla karşılık verecek. Platform şimdi ise yüzünüzü veya sesinizi taklit eden yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriklerin kaldırılmasını talep etmenize izin vermeye başladı. Bu konuda güncellenen YouTube Gizlilik Kuralları’na şunlar eklendi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Başkaları yapay zekayı kullanarak sesi veya görünümü size benzeyen karakterlerin yer aldığı yapay içerikler oluşturduysa bu içeriklerin kaldırılmasını buradan isteyebilirsiniz. Bu tür içeriklerin kaldırılması için, ilgili içerikteki karakterin size benzeyecek şekilde düzenlenmiş veya yapay bir versiyonunuzun oluşturulmuş olması gerekir. Şikayeti değerlendirirken şu gibi çeşitli etmenleri dikkate alırız:

  • -İçeriğin değiştirilmiş veya yapay olup olmadığı
  • -İçeriğin değiştirilmiş veya yapay olduğunun izleyicilere açıklanıp açıklanmadığı
  • -İlgili kişinin benzersiz biçimde tanımlanıp tanımlanamayacağı
  • -İçeriğin gerçekçi olup olmadığı
  • -İçeriğin parodi veya hiciv içerip içermediği ya da kamu yararı açısından değerli olup olmadığı
  • -İçerikte, kamuya mal olmuş veya tanınmış bir kişinin suç faaliyetleri ve şiddet gibi ya da bir ürünü veya siyasi adayı destekleme gibi, hassasiyet teşkil edecek davranışlarda bulunup bulunmadığı.”

YouTube için elbette başka adımlar da atılıyor. Örneğin izleyiciler yakında açtıkları videolara notlar ekleyebilecek. Burada X’in “Topluluk Notları” benzeri bir altyapı kuruluyor. Şu an sadece ABD’de test edilen bu özellik sayesinde kişiler, videolara ekstra bilgiler ekleyebilecek ya da videolardaki hataları düzeltebilecek.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER