reklamı kapat

POPÜLER

Spotify LOG Tasarım

Spotify, İsveç’te acil durum uyarılarını test etmeye başladı

 - Güncelleme: 02 Temmuz 2024 12:09

Çevrimiçi müzik pazarının lideri olmaya devam eden Spotify, İsveç’te acil durum uyarılarını test etmeye başladı.

Kullanıcılarına şu anda müzikler, podcast’ler ve sesli kitaplar sunan Spotify, bunlar arasına yakında acil durum uyarılarını ya da bildirimlerini de eklemeye hazırlanıyor. Spotify uygulamasının kodlarında bulunan işaretlere göre şirket, kazalar, önemli doğa olayları veya önemli hizmetlerin kesintiye uğraması gibi durumlarla alakalı resmi duyuruların kişilere aktarılmasına yardımcı olacak bir sistem geliştiriyor. İlk aşamada İsveç’te sunulacağı aktarılan bu sistem, kesin değil ancak ileride diğer ülkelere de açılabilir. Bu hizmet sayesinde kişiler müzik ya da bir podcast dinlerken çok önemli konular hakkında gerçek zamanlı olarak bilgi sahibi olabilir. Hayati öneme sahip bu özelliğin testleri resmi olarak onaylandı ancak firma henüz bir çıkış tarihi paylaşmadı. Şirket bundan önce halen çıkmayan “HiFi” paketiyle gündeme gelmişti. Şu aşamada yıl sonunda çıkması beklenen HiFi müzik servisini en gündeme getiren ortaya atılan bir fiyat detayı olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bloomberg’in haberine göre, HiFi müziklerin bulunduğu üst paket normalden 5 dolar daha pahalı olacak. Bu hesapla, paketin aylık 17 dolarlık bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor. Şu an kişilere maksimumda 320 kbps müzik sunan şirket, üst seviye “Supremium” planı altında olacak HiFi müzik deneyiminde birçok şarkıda 1.411 kbps ya da dakikada 16 MB kadar veri harcayacak 2.117 kbps seviyesine kadar çıkacak. Aynı zamanda bazı şarkılar FLAC formatında 24-bit/44.1kHz seviyesinde dinlenebilecek.

Bu altyapıda HiFi yerine “Lossless / Kayıpsız” ibaresini kullanacak gibi görünen firma, özel test sistemleriyle yeni altyapıya uygunluğu otomatik olarak kontrol edecek. Supremium paketini Türkiye’de ne kadara satacağı henüz belli olmayan şirket, sızdırılan bir bilgilendirme sayfasında kayıpsız müziklerin en ideal deneyim için cihazlara indirilmesini tavsiye ediyor. Şirket ayrıca Bluetooth kullanımda teknik limitler nedeniyle kayıpsız müzik elde edilemeyeceğini hatırlatıyor.

Spotify gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

İLGİLİ HABERLER