reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, 1080P Premium’u tüm ücretli abonelere açtı

Dünyanın en popüler video platformu olmayı sürdüren YouTube 1080P Premium’u tüm ücretli abonelere açtı.

Daha önce sadece iOS tarafındaki YouTube kullanıcıları için aktif edilen “1080P Premium” video çözünürlük seçeneği artık Android, web ve TV tarafında da yer alıyor. Yani ücretli üyelerin hepsine açılan 1080P Premium, normal 1080P çözünürlükten daha iyi görüntü kalitesi sunuyor. Bugün ayrıca YouTube’un telefonlar ve web için başlattığı “İzlemeye devam et” özelliği tabletler ve akıllı TV’lerde de kullanıma sunuluyor. Bu özellik aynı hesap üzerinden videoları bıraktığınız yeri cihazlar arasında senkronize ediyor ve çok seviliyor. Premium tarafında ücretli ve ücretsiz deneme sürümünü kullanan 80 milyon kişi olduğunu belirten YouTube, bugün bazı yapay zeka özelliklerinim Premium kullanıcıların test etmesi için aktif edildiğini de duyurdu. Bunlar arasında video yorumlarını özetleyen faydalı sistem ile videolar hakkında cevaplar verebilen bir sohbet botu da yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde yapay zeka tarafına çok fazla önem veren YouTube, geçtiğimiz günlerde bu konuda denetimi güçlendirecek adımlar duyurdu. YouTube, önümüzdeki yıl başlayacak yeni dönemde üretken yapay zeka kullanılarak hazırlanan içeriklere bir “sentetik / yapay” ibaresinin eklenmesini zorunlu kılacak. Bu uyarı sayesinde kişiler, açtıkları içeriğin yapay zeka tarafından üretildiğini kolaylıkla anlayabilecek. Yeni dönemde kişiler ayrıca eğer yüzleri izinsiz olarak yapay zeka tarafından üretilerek bir videoda kullanıldıysa, o videonun kaldırılması için kolaylıkla şikayette bulunabilecek.

Bu süreç yüz yanında yapay zeka tarafından üretilen sesleri de kapsayacak, böylelikle izinsiz olarak sesi kopyalanan ve videolarda kullanılan sanatçılar / şarkıcılar, bu videoların kaldırılması için YouTube’a şikayette bulunabilecek. YouTube burada, “Ayrıca müzik şirketlerine bir sanatçının benzersiz şarkı söyleme veya rap yapma tarzını taklit eden, direkt olarak yapay zeka tarafından oluşturulan müzik içeriklerinin kaldırılmasını talep etme olanağı da sunacağız” açıklamasını da geçiyor. Yeni dönem için daha net kuralların önümüzdeki aylarda paylaşılacağı aktarılıyor.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu