reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft

Microsoft büyük duyurular yaptı: Özel yapay zeka işlemcileri ve fazlası

 - Güncelleme: 16 Kasım 2023 08:45

Yazılım devi Microsoft, uzun zamandır özel yapay zeka işlemcisi ile yine gündemde yer alıyordu. Bugün beklenen duyuru yapıldı.

Microsoft 2019 yılından bu yana Athena kod adına sahip yapay zeka işlemlerine özel bir işlemci üzerinde de çalışıyordu. Bu konu hakkında geçtiğimiz aylarda bazı gizli açıklamalarda bulunan şirket çalışanları, makine öğrenmeyi odak noktaya alan işlemcinin test amacıyla çok sayıda Microsoft ve OpenAI çalışanı tarafından halihazırda kullanılabildiğini söylemişti. Bugün bir etkinlik düzenleyen (Ignite 2023) yazılım devi, burada beklendiği gibi bir değil iki işlemci görücüye çıkardı. Şirketin tanıttığı fiziksel olarak çok büyük boyutlu Azure Maia yapay zeka işlemcisi ve 128 çekirdekli ARM temelli Azure Cobalt işlemci, yapılan duyuruya göre 2024’te gelecek ve sadece profesyonel alana hitap edecek. Bulut ve bulut tabanlı yapay zeka sunucuları için hazırlanan işlemciler, Nvidia’nın hakim olduğu yapay zeka donanımı tarafında Microsoft’un elini güçlendirecek, son yıllarda yapay zekaya büyük yatırım yapan firmaya uzun vadede ciddi maddi tasarruf getirecek. Bu arada Microsoft bu konuda yalnız değil çünkü Amazon, Google ve Facebook baştan olmak üzere önde gelen birçok teknoloji şirketi de yapay zeka için kendi işlemcilerini üretiyor ya da üretmek adına aktif olarak büyük planlar içerisinde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft bugün başka duyurular da yaptı. Örneğin ChatGPT ile daha iyi rekabet edebilmesi adına Bing Chat’in adı Microsoft Copilot olarak değiştirildi. Aktarıldığı kadarıyla bu, Copilot’un daha bağımsız bir ürün / hizmet haline gelmesini sağlayacak adımlardan birisi konumunda bulunuyor.

Buna ek olarak Microsoft Copilot Studio artık herkesin kendisine özel yapay zeka botları oluşturmasına olanak tanıyor. Biliyorsunuz bu konuda geçtiğimiz hafta Microsoft’un en büyük yatırımcısı olduğu OpenAI da bir adım atmış ve özel GPT oluşturma dönemini başlatmıştı.

Hepsi ek olarak “Teams” hizmeti için sanal gerçeklik özelinde üç boyutlu avatarların olduğu bir toplantı deneyimi görücüye çıkaran yazılım devi, Teams için ayrıca sanal arka plan konusunda ciddi bir atılım gerçekleştirdi. Çevrimiçi görüşmeler özelinde farklı filtreler geliştiren firma, bu sayede kişilerin arkasındaki fiziksel ortamı tek tuşla daha temiz ya da güzel hale getirebiliyor (Deneyimi gösteren örnek GIF aşağıda). Şirket bugün Teams’e sadece kişinin sesinin karşı tarafa ileten bir “ses izolasyon” özelliği de getireceğini duyuruyor.

The new decorate feature in Microsoft Teams.

Microsoft, Ignite 2023 kapsamında Notion rakibi Loop’u da resmi olarak piyasaya sürdü. Uygulama, gerçek zamanlı iş birliği için kullanıcılara farklı araçlar sunuyor, Microsoft ve Nvidia ortaklığı ile beraber artık Windows üzerinde yapay zeka modellerini çalıştırmak daha kolay hale geliyor. Microsoft’un yeni Windows AI Studio yazılımı, geliştiricilerin yapay zeka modellerine erişmesine ve rahatlıkla farklı yapılandırmalar yapmasına olanak tanıyor.

Microsoft, Windows 365 altyapısını iPhone, iPad, Mac, PC veya tarayıcıya taşıyan bir Windows App Mobile isimli uygulama da yayınladı. Bu sistem henüz tüketici hesaplarını desteklemiyor, uzun zamandır kullanımda olan Windows 365 ile bir bulut Windows PC elde edilebiliyor.

Microsoft çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER