reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft LOG Tasarım

Microsoft, ay sonunda yeni dizüstü modelleri tanıtacak

 - Güncelleme: 06 Mart 2024 08:43

Donanım tarafında kalmaya devam eden yazılım devi Microsoft, ay sonunda yeni dizüstü modelleri tanıtacak.

Sağlam kaynaklar tarafından verilen bilgiye göre Microsoft, spesifik olarak 21 Mart tarihinde karşımıza yeni Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6 dizüstü modelleriyle çıkacak. Bu modellerde “ARM” mimarili işlemci opsiyonu bulunacak ve en büyük odak nokta yapay zeka yani Copilot olacak. Şirket ay bitmeden önce Surface Pro 10 OLED modeliyle de ses getirecek, bu özellikle OLED ekranla öne çıkacak cihaz 21 Mart tarihinde değil daha sonraki günlerde tanıtılacak. Bundan önce Microsoft ve işlemci tarafının büyük ismi Intel, gelecek için önemli bir çip anlaşması yaptıklarını duyurmuştu. Intel 15 milyar dolardan fazla bir değere sahip olduğu söylenen bu anlaşma kapsamında, Microsoft tarafından şirket içi kullanıma özel olarak tasarlanan yeni nesil çipleri üreteceğini duyurdu. Burada “18A” adı verilen bir üretim altyapısını kullanacağı belirtilen Intel, kendisine gerçekten büyük bir ortak bulmuş durumda. Bu çiplerin spesifik olarak yapay zeka tarafına odaklanacağı söyleniyor, üretimin 2025 yılında başlaması bekleniyor. Microsoft işlemci konusunda içe dönen bir firma ve bu konudaki ilk adımlar geçtiğimiz aylarda atılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için Microsoft 2019 yılından bu yana Athena kod adına sahip yapay zeka işlemlerine özel bir işlemci üzerinde de çalışıyordu. Bu konu hakkında geçtiğimiz yıl bazı gizli açıklamalarda bulunan şirket çalışanları, makine öğrenmeyi odak noktaya alan işlemcinin test amacıyla çok sayıda Microsoft ve OpenAI çalışanı tarafından halihazırda kullanılabildiğini söylemişti. Bunları üstüne önemli bir etkinlik düzenleyen yazılım devi, orada beklendiği gibi bir değil iki işlemci görücüye çıkarmıştı.

Şirketin tanıttığı fiziksel olarak çok büyük boyutlu Azure Maia yapay zeka işlemcisi ve 128 çekirdekli ARM temelli Azure Cobalt işlemcisi, sadece profesyonel alana hitap ediyor. Bulut ve bulut tabanlı yapay zeka sunucuları için hazırlanan işlemciler, Nvidia’nın hakim olduğu yapay zeka donanımı tarafında Microsoft’un elini güçlendiriyor, son yıllarda yapay zekaya büyük yatırım yapan firmaya uzun vadede ciddi maddi tasarruf getirme potansiyeli ortaya koyuyor.

Microsoft planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER