reklamı kapat

POPÜLER

AMD

AMD tarafından yapılan tüm büyük CES 2022 duyuruları

İşlemci pazarının büyük ismi AMD, CES 2022 fuarını es geçmedi birçok önemli duyuruya imza attı. Ryzen 7000 serisi de duyurular arasındaydı.

5000 serisi işlemcileri ve yeni nesil ekran kartlarıyla son dönemde hiç olmadığı kadar güçlü olan AMD, CES 2022 kapsamında ilk olarak en çok merak edilen bilgiyi verdi. Şirketin yeni nesil işlemcileri Ryzen 7000 adı altında gelecek ve 2022’nin ikinci yarısında görücüye çıkarılacak. CES 2022’de işlemciler için beklentilerin aksine detaylı duyuru yapmayan firma, yeni işlemcileri Zen 4 mimarisi üzerine kuruyor.

5 nm üretim sürecinden çıkacak işlemciler, yeni AM5 soketi kullanacak ve DDR5 vb. gibi yeni nesil donanım teknolojilerine tam destek verecek. CES 2022 duyuruları kapsamında ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı Radeon 6000S ekran kartı birimleriyle de ses getiren şirket, dizüstüler için de Ryzen 6000 serisini duyurdu.

6 nm üretim sürecinden çıkan Zen 3 Plus temelli dizüstü işlemcileri ile firma cihaza ve kullanıma bağlı olarak 24 saat kullanım ömrü vadediyor ve oyun konusunda eski jenerasyona oranla iki kat performans artışı elde edildiğini aktarıyor. Çok sayıda işlemciden oluşan ailenin en üstünde sekiz çekirdekli Ryzen 9 6980HX yer alıyor. Bu dizüstüler detaylarına burada yer verdiğimiz Microsoft Pluton güvenlik çipi de bulunuyor.

AMD, CES 2022’de aynı zamanda Radeon RX 6500 XT ekran kartını da duyurdu. Sadece 199 dolarlık bu bütçe dostu ekran kartı, çok sistem istemeyen oyunlara odaklanıyor ve tek bir fan ile rahatlıkla soğutulabiliyor.

AMD’nin CES duyurularında Radeon Super Resolution yazılımı da ses getirdi. FidelityFX Super Resolution ile aynı algoritma üzerine kurulan bu yazılım, yapay zekâ temelli çözünürlük artırma sistemini hemen her oyuna getiriyor. Bu sistem temelde düşük çözünürlüğü yapay zekâ ile yükseltiyor ve böylece inanılmaz bir FPS artışı elde edilebiliyor.

Nvidia’nın DLSS’ine rakip olarak geliştirilen sistem, FidelityFX Super Resolution ile aynı temelde olduğundan donanım temelli rakibi (DLSS) kadar kalite sunamayacak ancak yine de bazı oyuncuları fazlasıyla memnun edecektir.

İlginizi Çekebilir: Gündemden düşmeyen insansı robot Ameca