reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Pluton Windows PC

Gelecek Windows PC’leri koruyacak çip: Microsoft Pluton

Yazılım devi Microsoft, gelecek Windows PC’leri çok daha güvenli hale getirecek bir çip geliştirdi. Microsoft Pluton ile tanışın.

Bilgisayar sistemlerindeki güvenlik riskleri bitmiyor, aksine artış gösteriyor. Ayrıca artık sadece yazılım konusunda güvenlik açıkları değil, uzaktan kapatılmayan donanımsal açıklar da bulunuyor. Burada özellikle işlemci tasarım mimarilerindeki donanımsal açıkları kapatmak yeni bir tasarıma geçmeden mümkün değil. Microsoft işte tam da bu konuda partnerlerine destek olmaya geldi. Firmanın geliştirdiği özel çip birimi Microsoft Pluton, direkt olarak Intel, AMD ve Qualcomm’dan gelecek yeni nesil işlemcilere entegre edilecek ve güvenliği hiç olmadığı kadar artıracak. Pluton’u direkt olarak Xbox konsolları koruduğu (Korsan oyun kurulumu vb.) teknoloji altyapısı üzerine kurduklarını aktaran Microsoft, bu teknoloji ile özellikle çok ses getiren Spectre ve Meltdown gibi açıklar ile benzerlerine karşı güvenliği sağlamak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hali hazırda donanımsal güvenlik ve şifreleme getiren Trusted Platform Module’ün yerini alacak olan Microsoft Pluton, şimdi olduğu gibi Trusted Platform Module ile CPU ayrımını ortadan kaldırıyor. Bu sayede iki donanım arasına verileri okumak adına erişim ihtimali de ortadan kalkıyor. Çünkü yukarıda da dediğimiz gibi Pluton direkt işlemcinin içerisinde yer alıyor.

Microsoft Pluton gelecek Windows PC’ler için çok önemli görünüyor

Bu arada Pluton’un yerleşik yapısından dolayı sürekli olarak çok rahat şekilde güncellenebileceği de aktarılıyor. Bu da Windows güncellemeleri üzerinden güvenliği artırmak adına gerçekten çok güzel ve önemli görünüyor. Pluton’lu ilk işlemcilerin ve PC’lerin ne zaman geleceği ise bilinmiyor. Ancak bunun için 2021 sonu daha olası görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un yapmak zorunda kaldığı Xbox Series X açıklaması