reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft, Windows Vista’nın fişini çekiyor

Microsoft, kullanıcıların yeni sürüme geçmesi için her fırsatta uyarı veriyor olsa da bazı kullanıcılar eski sürümlerde kalmak için elinden geleni yapıyor. Ancak Microsoft belirli bir süre sonra desteği çektiği için bu eski sürümleri kullananların artık yeni sürüme geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde kullanıcılar kötü niyetli kişilerin hedefi haline geliyor. Belirtilnlere göre teknoloji devinin yeni kurbanı Windows Vista oluyor. 

Aslında Windows Vista için ana destek yaklaşık 5 yıl önce zaten çekilmişti. 2012’den sonra işletim sistemine yalnızca hayati önem taşıyan güncellemeler getirilmiş ve güvenlik açıkları kapatılmıştı. 11 Nisan‘dan itibaren Vista’nın bu uzatılmış desteğinin de çekileceği ve sonrasında işletim sisteminin saldırılara karşı savunmasız kalacağı belirtiliyor.

Windows Vista’ya verilen desteğin çekilmesi yalnızca güvenlik konusunda endişeler yaratmıyor aynı zamanda yazılım desteği konusunda da kullanıcıları ciddi sorunlar bekliyor. Windows Vista oldukça eski olduğu için birçok yazılım geliştirici yazılımlarını bu sisteme optimize etmekle uğraşmak istemiyor. Bu da hiç çalışmayan ya da kararsız olarak çalışan yazılımlarla kullanıcıların baş başa kalabileceğini gösteriyor.

Windows 10’a geçiş yapmak yerine Windows 7 veya Windows 8’e geçiş yapmak geçici de olsa bir çözüm sunuyor. Windows 7’nin uzatılmış desteğinin 2020’de, Windows 8’in desteğinin ise 2023’te biteceği belirtiliyor. Dolayısıyla eğer uzun soluklu bir işletim sistemine geçmek istiyorsanız Windows 10’a geçiş yapmak mantıklı bir seçenek olabilir.

YORUMLAR