reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10

Microsoft, Windows 10 için kişilere ücretli güvenlik desteği verecek

Bugün ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft, Windows 10 için kişilere ücretli güvenlik desteği verecek. Bu adım firma için bir ilk olacak.

Geçtiğimiz ay bir açıklama yapan Microsoft, Windows 10 işletim sistemine olan desteğin 14 Ekim 2025 tarihinde kesileceğini duyurdu. 2025 yılına kadar güvenlik güncellemeleri alacak yani bulunan yeni güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakılmayacak işletim sistemi, 2025’in ötesine ise güvenli şekilde ancak ücretli olarak taşınabilecek. Çünkü bugün öğrendiğimiz kadarıyla Microsoft, Windows 10’da kalmak isteyen şirketler yanında artık kişilere de güvenlik güncellemelerini 2025 sonrası için ücretli olarak sunacak. Konuda şirket tarafından, “Windows 11’e geçmenizi şiddetle tavsiye etmekle birlikte, Windows 10’lu cihazlarınızı güncellemenizi engelleyebilecek bazı durumlar olabildiğini biliyoruz. Bu nedenle herkese Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri sunacağız.” açıklamasını yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft uzun süredir kişilerin mevcut sürüm Windows 11’e geçmesi için çok agresif bir yükseltme odaklı reklam politikası uyguluyor, Windows 10’un içerisinde sık sık bildirimler gösteriyor. Windows 10’dan Windows 11’e ücretsiz geçilebildiği için firma kişilerin eski sürümde kalmasını istemiyor, milyonlarca kullanıcı ise Windows 11’e geçmek istemiyor, halen son sürüme geçmek için bir nedenleri olmadığını düşünüyor.

Zaman zaman Windows 12 için de bilgiler gündeme geliyor. Windows 11’in yerini yüksek ihtimalle 2024 içerisinde alacak Windows 12 işletim sistemi üzerinde çalışmalar uzun süredir sürüyor. Windows 11’in merkezine şimdiden ChatGPT temelli yeni nesil yapay zekâ temelli sohbet botu Bing’i entegre eden Microsoft, geçtiğimiz haftalarda W12’de tüm temeli baştan aşağıya donanım destekli yapay zekâ üzerine kurabilir haberiyle ses getirmişti.

Windows 10 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu