reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10

Microsoft, Windows 10 için ücretli güvenlik desteği satacak

 - Güncelleme: 04 Nisan 2024 11:10

Microsoft, Windows 10 için kişilere ücretli güvenlik desteği satacak. Bu konuda fiyatlar belli olmuş durumda.

Güncelleme: Microsoft bugün ek bir açıklama yaptı ve paylaşılan fiyatların şirketlere özel olduğunu söyledi. Normal kullanıcılara uzatılmış destek daha ucuza sunulacak ancak henüz net fiyatlar açıklanmadı.

Geçtiğimiz yıl içinde bir açıklama yapan Microsoft, Windows 10 işletim sistemine olan desteğin 14 Ekim 2025 tarihinde kesileceğini duyurdu. 2025 yılına kadar güvenlik güncellemeleri alacak yani bulunan yeni güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakılmayacak işletim sistemi, 2025’in ötesine ise güvenli şekilde ancak ücretli olarak taşınabilecek. Çünkü resmi açıklamaya göre Microsoft, Windows 10’da kalmak isteyen şirketler yanında artık kişilere de güvenlik güncellemelerini 2025 sonrası için ücretli olarak sunacak. Konuda şirket tarafından, “Windows 11’e geçmenizi şiddetle tavsiye etmekle birlikte, Windows 10’lu cihazlarınızı güncellemenizi engelleyebilecek bazı durumlar olabildiğini biliyoruz. Bu nedenle herkese Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri sunacağız.” açıklaması yapılıyor, bugün yapılan paylaşıma göre uzatılmış desteğin ilk yıl için 61 dolar, ikinci yıl için 122 dolar, üçüncü yıl içinse tam 244 dolar olduğunu belirtiliyor. Bu fiyatların cihaz başına olduğunu belirtmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft uzun süredir kişilerin mevcut sürüm Windows 11’e geçmesi için çok agresif bir yükseltme odaklı reklam politikası uyguluyor, Windows 10’un içerisinde sık sık bildirimler gösteriyor. Windows 10’dan Windows 11’e ücretsiz geçilebildiği için firma kişilerin eski sürümde kalmasını istemiyor, milyonlarca kullanıcı ise Windows 11’e geçmek istemiyor, halen son sürüme geçmek için bir nedenleri olmadığını düşünüyor. Zaman zaman Windows 12 için de bilgiler gündeme geliyor. Windows 11’in daha önce 2024 içerisinde alacak denilen ancak bu artık pek gerçek olacak gibi durmayan Windows 12 işletim sistemi üzerinde çalışmalar uzun süredir sürüyor. Windows 11’in merkezine şimdiden ChatGPT temelli yeni nesil yapay zekâ temelli sohbet botu Bing’i entegre eden Microsoft, geçtiğimiz yıl W12’de tüm temeli baştan aşağıya donanım destekli yapay zekâ üzerine kurabilir haberiyle ses getirmişti.

Windows 10 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu